Rusko si stěžuje OBSE na "nedostatečný boj" Česka proti neonacismu

Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný boj České republiky proti neonacismu. Zároveň vyzvala Prahu, aby respektovala související mezinárodní závazky. Učinila tak prostřednictvím ruského zástupce v organizaci Alexandra Lukaševiče, jehož projev dnes podle agentur TASS rozeslala stálá mise Ruské federace při OBSE.

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Vyzýváme české úřady, aby dodržovaly mezinárodní závazky, včetně boje proti rasismu a neonacismu. Už nás nepřekvapuje, že vedení Evropské unie taková porušování zamlčuje, stejně jako v případě řady dalších členů EU. Vyzýváme OBSE a její specializované struktury, aby zaujaly principiální stanovisko k tomu, co se v České republice děje," prohlásil Lukaševič.

Podle něj se v Česku v poslední době častěji projevuje neonacismus, "snižuje se osvobozující úloha Rudé armády a heroizují se spolupachatelé nacistů".

Ruský zástupce podle agentury TASS v této souvislosti zmínil, že "pod záminkou rekonstrukce" byla ze Staroměstské radnice odstraněna pamětní deska věnovaná osvobození Prahy od nacistů Rudou armádou. Připomněl také kromě jiného "kampaň očerňování osobnosti maršála Sovětského svazu Ivana Koněva" a odstranění jeho sochy v Praze 6.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

14.08.2020 16:44 Prezident Alexandr Lukašenko dnes ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama