Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé trvají přes měsíc. Nikdo neví proč

Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky spory, může být při plošném použití nebezpečná. Jak ukazují nově zveřejněné informace, vědci otestovali vakcínu na pouhých 38 lidech, i přesto se objevilo 144 nežádoucích účinků. Desítky z nich, včetně bolesti a horečky, přetrvávají déle než měsíc, a řadu z nich neumí lékaři vysvětlit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rusko, které má přes 900 000 nakažených novým typem koronaviru, zahraniční kritiku protikoronavirové vakcíny odmítá. Její schválení jako první na světě v úterý oznámil ruský prezident Vladimir Putin, jak se ale ukazuje, vakcínu nelze plošně použít.

V první řadě není vůbec jasné, pro koho je určena. Vakcína by totiž měla být poskytnuta nejohroženějším skupinám obyvatel, což jsou v tomto případě senioři. Jak ale přiznal na tiskové konferenci ředitel centra pro kontrolu léčiv Vladimir Bondarev, vakcínu zatím nelze použít pro lidi starší 60 let a pro děti.

Nově se také potvrzuje, že urychlený vývoj vakcíny skutečně proběhl na úkor řádného testování. Zatímco v případě jiných vakcín probíhá testování v několika fázích a jsou do něj zahrnuty tisíce či desetitisíce lidí, ruští vědci jich podle magazínu Nature otestovali pouze 38.

Testované osoby navíc pocítily řadu nežádoucích účinků. Těch bylo celkem 144, uvedl server Tech Times s odkazem na Fontanka news agency, která mapuje korupční kauzy v ruské politice. Při takto vysokém množství komplikací nelze vakcínu označit za bezpečnou, zejména v případě, kdy je lékaři nedokáží vysvětlit.

Mezi tyto účinky totiž patří například bolesti hlavy, horečka, otoky či svědění, ale i celková fyzická slabost, malátnost, snížená chuť k jídlu, průjem, bolest v krku, rýma a další.

31 z těchto nežádoucích účinků u testovaných osob přetrvávalo více než měsíc a 27 z nich nedokáží vědci vysvětlit. Navíc se ukázalo, že vakcína nemá dlouhodobý účinek. Už 42. den po vakcinaci množství protilátek kleslo pod průměrnou hladinu.

Navzdory tomu Moskva tvrdí, že vakcína účinkuje dva roky, ačkoliv reálný základ tohoto tvrzení není znám. Anton Ershov, doktor lékařských věd a profesor patofyziologie na Sechenovské univerzitě, dokonce přiznal, že to je hypotéza, která není nijak ověřená.

Vakcína má navíc řadu omezení. Jak ukazuje zpráva centra Gamaleya, nemohou ji užít osoby s onemocněním kardiovaskulárního systému či jater, lidé trpící epilepsií, astmatem, ekzémem, alergiemi nebo ti, kdo prodělali mozkovou příhodu. Vakcinační místa musí být navíc vybavena protišokovým balíčkem.

Aktuálně je ve světě hlášeno v různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. Patří mezi ně například vakcína připravovaná biotechnologickou skupinou CanSino, sídlící v Hongkongu, nebo vakcína vyvíjená německou biotechnologickou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou společností Pfizer.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v červenci uvedla, že za nejslibnějšího kandidáta považuje očkovací látku AZD1222, kterou vyvíjí společnost AstraZeneca.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Británie chce potírat misogynii. Nenávist k ženám má být podle komise…

23.09.2020 13:47 Britská nezávislá právní komise, která navrhuje možné změny zákonů, doporučuje v Anglii a Walesu…

Manažer z kauzy MUS neuspěl. Švýcarský parlament mu odmítl udělit milost

23.09.2020 13:22 Švýcarský parlament dnes zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu

23.09.2020 12:23 Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama