Ruské vakcíně experti nedůvěřují. Srovnání se slavným letem do vesmíru pokulhává

Dvě desítky vakcín proti covidu-19 z celého světa postoupily do klinického testování. Nejslibnější se v současné době zdá vakcína z Oxfordské univerzity ve Velké Británii, která neměla žádné zásadní vedlejší účinky, proto byla spuštěna další fáze klinických studií. Jenže Rusko má v úmyslu být první zemí na světě, která očkování schválí. Podle expertů však neexistují důkazy o její účinnosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rusko ve středu oznámilo, že se chystá schválit novou vakcínu proti covidu-19 k datu 10. srpna. Vakcína, která podle ruského ministerstva obrany byla podávána vojákům, kteří sloužili jako dobrovolníci při klinických studiích, bude v další fázi přednostně podávána zdravotníkům.

Podle šéfa ruského státního investičního fondu Kirilla Dmitrieva, který výzkum financuje, to připomíná moment, kdy Sputnik letěl do vesmíru. „Američané byli překvapení, když o Sputniku slyšeli. S naší vakcínou je to stejné, Rusko jí vyvine jako první,“ uvedl Dmitrijev s odkazem na úspěšné vypuštění ruské družice do vesmíru v roce 1957, které odstartovalo závody mezi SSSR a USA v dobývání vesmíru.

Podle CNN nejsou zveřejněna žádná vědecká data o průběhu testování, proto není možné potvrdit, zda je vakcína bezpečná či účinná. Kritici tvrdí, že se jedná pouze o politický tlak ze strany Kremlu, který chce, aby Rusko působilo jako globální vědecká síla. Především panují obavy, že klinické testy na lidech neproběhly v takové míře, aby se vakcína dala označit za účinnou.

Ruská vakcína řádně nedokončila druhou fázi testování, kterou plánují ukončit 3. srpna. Třetí fázi chtějí započít zároveň s očkováním zdravotníků. Vývoj podle vědců proběhl rychle, protože se jedná jen o upravenou očkovací látku, která byla k dispozici již dříve proti jiným nemocem. „Rusko převzalo vedoucí pozici ve vývoji vakcín, protože použilo již osvědčené vakcíny proti ebole a MERS, aby přineslo první bezpečné a efektivní řešení největšího problému na světě,“ řekl Dmitriev. Podle Světové zdravotnické organizace ale účinná vakcína proti MERS neexistuje.

O vakcínu údajně projevilo zájem nejméně 20 zemí, včetně Brazílie, Indie a Saudské Arábie. CNN však uvádí, že tuto informaci nemohlo ověřit a oslovilo uvedené země se žádostí o jejich vyjádření. Místopředsedkyně vlády Tatyana Goliková potvrdila, že vakcína bude schválena v srpnu a od září bude vyráběna pro širší veřejnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Británie připravuje plán, který má migranty odradit od cesty přes průliv

11.08.2020 21:00 Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes…

V Minsku pokračují protesty, hlášeno je opět vypínání internetu

11.08.2020 20:39 V běloruském Minsku třetí noc pokračují protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra…

Nejde jen o dospělé. Příznaky covidu-19 mohou dlouhodobě mít i děti

11.08.2020 16:50 Dosavadní studie předpokládají, že riziko vypuknutí nákazy covid-19 je mnohem větší u dospělých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama