Rusko učinilo ústupek, před normandským summitem vrátí Ukrajině lodě

Rusko je připraveno vrátit Ukrajině tři lodě zadržené loni při incidentu v Kerčském průlivu. Stát by se tak mělo ještě před plánovaným summitem takzvané normandské čtyřky, který se 9. prosince bude v Paříži zabývat řešením krize na východě Ukrajiny. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na dva nezávislé informované zdroje.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Rusko ukrajinská plavidla zastavilo v Kerčském průlivu loni 25. listopadu a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Letos v září Moskva námořníky vrátila Ukrajině v rámci výměny vězněných osob. Obě země si při tom vzájemně propustily 35 lidí.

Kommersant dnes napsal, že Kyjev dostane zpět dvě menší obrněné lodě a remorkér. Dva informované zdroje listu potvrdily, že již bylo přijato rozhodnutí plavidla vrátit. Zástupci ministerstev obrany a zahraničí Ruska a Ukrajiny podle nich nyní dokončují jednání ohledně termínu a místa předání.

Je už zřejmé, že lodě nebudou vydány v přístavu, nýbrž na moři. Ruské remorkéry je mají odtáhnout na zatím neurčené místo, kde je převezmou ukrajinské remorkéry. V Rusku ale zůstanou zbraně ukrajinských námořníků, vysílačky a lodní dokumenty, jež mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Vše by se mělo odehrát do prosincové schůzky prezidentů Francie, Ruska a Ukrajiny Emmanuela Macrona, Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského a německé kancléřky Angely Merkelové v Paříži. Konání tohoto summitu, věnovaného řešení vleklého konfliktu na východě Ukrajiny, oznámil v pátek Macron.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama