Test pro Putinův režim. V Rusku probíhají komunální volby, Moskva v centru pozornosti

Rusové po celé zemi se dnes vydávají k volebním urnám, aby si zvolili své místní zástupce. Hlavní pozornost se přitom soustředí na Moskvu, a to kvůli bouřlivé kampani, kterou poznamenalo vyloučení mnoha opozičních kandidátů kvůli formálním záminkám, mohutné demonstrace i soudní represe proti demonstrantům, největší za téměř deset let.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Kromě moskevského sněmu ruští voliči zvolí i 12 regionálních parlamentů, skoro dvě desítky gubernátorů a v doplňkových volbách čtyři poslance Státní dumy. Celkem se koná na 6000 voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů.

Volby se konají den po historické výměně sedmi desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou, vnímané jako první krok k řešení konfliktu mezi oběma sousedními zeměmi od roku 2014.

Výsledky hlasování se podle analytiků budou sledovat jako test před parlamentními volbami, které se mají konat za dva roky, a přispějí k načrtnutí politické budoucnosti země, ve které prezident Vladimir Putin začíná svou třetí dekádu u moci.

Pozornost se soustředí hlavně na hlavní město, kde zhruba 7,2 milionu voličů má možnost vybrat z 225 kandidátů 45 členů nového městského sněmu. Městská volební komise se postarala o selekci uchazečů, když z boje o radnici vyřadila 56 kandidátů včetně 22 opozičních aktivistů. Důvodem byly údajné nesrovnalosti v seznamech podpisů, které je povinen při registraci předložit každý z nezávislých kandidátů.

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, které radnice většinou nepovolila. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo podle agentury AFP zadrženo kolem 2700 lidí. Deset bylo obžalováno z organizování nepokojů, pět z nich už bylo odsouzeno k několikaletým trestům. Od vlny protestů na přelomu let 2011 a 2012, které předcházely Putinově návratu do Kremlu po čtyřletém období v čele vlády, se nic podobného v Rusku nedělo.

Žádný z uchazečů oficiálně nekandiduje v barvách vládnoucí strany Jednotné Rusko, jejíž popularita dosáhla historického minima, ale která dosud dominuje v městském sněmu, kde ale nemá žádné námitky vůči počínání starosty Sergeje Sobjanina.

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj (43) vyzval Moskvany, aby "hlasovali chytře" tím, že podpoří uchazeče s největší šancí proti kandidátům režimu. Většinou jde o komunisty.

Mimo Moskvu byla jednou z nejkontroverznějších kampaň před volbou gubernátora Petrohradu, kde Kreml podporuje toho stávajícího - hlavu někdejší metropole carského Ruska Alexandra Beglova.

Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 20:00 místního času.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama