Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení ruského ministerstva zahraničí to oznámila agentura TASS. Lodě byly předány 30 kilometrů od mysu Takil mezi Krymem a ruskou pevninou. O operaci dnes ruský vůdce Vladimir Putin informoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který bude zanedlouho v Paříži hostit summit věnovaný Ukrajině.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rusko zastavilo ukrajinská plavidla v Kerčském průlivu před rokem a zatklo přitom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva. Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci výměny vězněných osob. Obě země si přitom vzájemně propustily 35 lidí.

Podle ruských diplomatů je vydání lodí gestem dobré vůle před summitem takzvané normandské skupiny sdružující Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii. Vrcholná schůzka, naplánovaná na 9. prosince do Paříže, má přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

Putin dnes v telefonátu Macronovi řekl, že pařížský summit by mohl "reálně přispět k úplnému naplnění minských (mírových) dohod," napsala agentura TASS. Optimismus ohledně summitu dnes vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle něhož čas k uspořádání podobné schůzky nazrál. Úspěchu by prý pomohlo, kdyby Paříž a Berlín stanovisko Kyjeva patřičně ovlivnily.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předání plavidel doprovodilo prohlášením, že bude "s cílem zajištění bezpečnosti námořní plavby tvrdě trestat jakékoli provokace u svých hranic". Podle moskevských médií Rusko sice lodě Kyjevu vydalo, ponechalo si ale veškerou zabavenou dokumentaci, vysílačky a zbraně. Mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Věcnými důkazy byly podle ministerstva také ukrajinské lodě, ale protože je ruští vyšetřovatelé už nepotřebují, vrátili je Ukrajině. "Jednání ukrajinských úřadů z listopadu 2018 bylo nejen zločinem proti ruské svrchovanosti, ale i proti ukrajinským občanům, které Kyjev vědomě ohrozil a přinutil je k porušení zákonů," uvedlo ruské ministerstvo.

Náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Olena Zerkalová dnes na Facebooku napsala, že lodě Nikopol, Berďansk a Jany Kapu budou po vydání odtaženy do ukrajinské Oděsy. "Boj za naše chlapce a naše lodě začal od okamžiku jejich nezákonného zadržení," uvedla Zerkalová.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…

13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…

13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama