Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na druhý pokus

Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska odstartovala raketa Sojuz-2.1a, úspěšně dosáhla oběžné dráhy za pomoci speciálního pohonného bloku Fregat-M. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Země
doporučujeme

Družici mají nyní v péči experti vesmírných vojsk. Podle ministerstva mezi pozemním střediskem a vesmírným aparátem bylo navázáno spolehlivé spojení a palubní systémy družice fungují normálně.

Družice má zajišťovat spojení lodí a letadel s pozemními stanicemi Severní mořské cesty, vedoucí podél arktického pobřeží Ruska. Má také umožnit rozšíření sítě stanic satelitního spojení v severní Sibiři a na Dálném východu.

Předstartovní příprava a start se podle ministerstva odehrály normálně. Šlo o první start nosné rakety Sojuz-2 z kosmodromu Pleseck v letošním roce. Raketa tohoto typu poprvé z Plesecka odstartovala v listopadu 2004 a od té doby tu uskutečnila 43 startů, a to v postupně modernizovaných modifikacích.

Agentura TASS dodala, že dnešní start byl vlastně na druhý pokus. Původně byl totiž plánován na 24. ledna, ale byl zrušen kvůli zkratu ve třetím stupni rakety. Ten byl poté vyměněn.

Meriadian je spojovací družicí druhé generace, která vystřídala aparáty typu Molnija a Raduga. Vyvíjena byla podle dostupných údajů od 80. let. První družice Meridian se na oběžnou dráhu dostala v prosinci 2006, ale pracovala jen několik měsíců. Následující družice se nedostala na správnou oběžnou dráhu. Zřícením skončil i pokus o vynesení družice tohoto typu v prosinci 2011. Z osmi družic tohoto typu tak úspěšně pracuje jen pět.

V roce 2017 si ministerstvo objednalo čtyři družice Meridian-M.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na COVID-19 už umírají i děti. Na rozdíl od seniorů jsou naprosto zdravé

01.04.2020 22:14 Úmrtí dvou mladých zdravých lidí na COVID-19 v Londýně je pro celý svět varováním. Británie vyzývá…

Počet nakažených koronavirem roste exponenciálně, za týden se zvýšil o půl…

01.04.2020 21:16 Aktualizováno enerální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je silně…

Počet úmrtí na COVID-19 v Británii za den narostl o 563, testování vázne

01.04.2020 16:54 V Británii dál prudce narůstá počet obětí nemoci COVID-19, kterých už místní vláda eviduje 2352. Po…

První dezinformace o COVID-19 se šířily z Ruska, odhalila analýza

01.04.2020 15:01 První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy