Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na druhý pokus

Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska odstartovala raketa Sojuz-2.1a, úspěšně dosáhla oběžné dráhy za pomoci speciálního pohonného bloku Fregat-M. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Země
doporučujeme

Družici mají nyní v péči experti vesmírných vojsk. Podle ministerstva mezi pozemním střediskem a vesmírným aparátem bylo navázáno spolehlivé spojení a palubní systémy družice fungují normálně.

Družice má zajišťovat spojení lodí a letadel s pozemními stanicemi Severní mořské cesty, vedoucí podél arktického pobřeží Ruska. Má také umožnit rozšíření sítě stanic satelitního spojení v severní Sibiři a na Dálném východu.

Předstartovní příprava a start se podle ministerstva odehrály normálně. Šlo o první start nosné rakety Sojuz-2 z kosmodromu Pleseck v letošním roce. Raketa tohoto typu poprvé z Plesecka odstartovala v listopadu 2004 a od té doby tu uskutečnila 43 startů, a to v postupně modernizovaných modifikacích.

Agentura TASS dodala, že dnešní start byl vlastně na druhý pokus. Původně byl totiž plánován na 24. ledna, ale byl zrušen kvůli zkratu ve třetím stupni rakety. Ten byl poté vyměněn.

Meriadian je spojovací družicí druhé generace, která vystřídala aparáty typu Molnija a Raduga. Vyvíjena byla podle dostupných údajů od 80. let. První družice Meridian se na oběžnou dráhu dostala v prosinci 2006, ale pracovala jen několik měsíců. Následující družice se nedostala na správnou oběžnou dráhu. Zřícením skončil i pokus o vynesení družice tohoto typu v prosinci 2011. Z osmi družic tohoto typu tak úspěšně pracuje jen pět.

V roce 2017 si ministerstvo objednalo čtyři družice Meridian-M.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, Švýcarsko má 559 obětí

05.04.2020 14:27 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik…

Papež František zahájil pašijový týden, mše byla kvůli epidemii bez…

05.04.2020 13:46 Papež František dnes v bazilice sv. Petra ve Vatikánu odsloužil mši, jíž zahájil předvelikonoční…

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Moskva čelí epidemii covid-19: Počet nakažených prudce roste, tisíce lidí…

05.04.2020 12:20 Počet nakažených koronavirem v hlavním městě Ruska za posledních 24 hodin stoupl o 536. Celkem tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy