Ruskou snahou je šířit chaos, zbytek je podružný, tvrdí politolog

NÁZOR – Den předtím, než proběhly prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Nevada, se objevily zprávy, že Rusko se snaží pomoci jak Berniemu Sandersovi, tak stávajícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi v jejich kampaních, poukazuje Gennadij Rudkevič v komentáři pro server Moscow Times. Politolog z Georgia College dodává, že Sandersovi rivalové o prezidentskou nominaci to berou jako ukázku průniku zájmů Kremlu a samozvaného demokratického socialisty.

Hlavní faktor: odpor proti establishmentu

Sanders ruské jednání rychle odsoudil a označil jej za pokus Ruska rozdělit americkou veřejnost, připomíná expert. Konstatuje, že historie posledních ruských dezinformačních kampaní na Západě dává Sandersovu tvrzení zapravdu, ale jeho vlastní postoje proti establishmentu zřejmě hrají roli v ruském rozhodnutí podpořit právě jeho kampaň.

„Ruští trollové/boti a proruští komentátoři slavně podpořili Trumpa v jeho prezidentské kampani z roku 2016,“ pokračuje Rudkevič. Podotýká, že rovněž přispěli ke kampani za brexit a nezávislost Katalánska, podporují Hnutí pěti hvězd a Ligu v Itálii, Alternativu pro Německo a Marine Le Penovou ve Francii.

Rusko v primárkách Demokratické strany podporovalo Tusli Gabbardovou, dokud se neukázalo, že její kandidatura je velmi nepravděpodobná, nastiňuje politolog. Deklaruje, že všechny politické síly, které se na sociálních sítích dostává ruské podpory, nepojí jejich proruské pozice – i když je v některých případech zastávají –, ale především odpor vůči establishmentu.

Podle akademika existují tři důvody, proč Rusko podporuje západní postavy brojící proti establishmentu. První spočívá v tom, že Západ je sice nadále hlavním nepřítelem většiny ruských elit, zároveň ale nepředstavuje existenční hrozbu.

„To je důvod, proč ruské vměšování zůstává na levné a popíratelné,“ vysvětluje odborník. Věří, že dle přesvědčení ruských elit je západní establishment přirozeně rusofobní, a proto je jakékoliv hnutí proti němu automaticky vnímáno za preferovanou možnost v rámci snahy udržet status quo.

Trump i Sanders tato kritéria splňují, upozorňuje politolog. Připomíná, že první jmenované běžně brojí proti „hlubokému státu“, o kterém mluví i Rusko, zatímco druhý se vymezuje proti establishmentu Demokratické strany.

Druhý důvod spočívá podle Rudkeviče v tom, že oslabování západního establishmentu obecně oslabuje Západ a jeho ochotu čelit Rusku, jelikož mnoho západních skupin brojících proti establishmentu odmítá klíčové západní instituce, především NATO a EU.

Model rozhodování v těchto institucích na základě konsensu má pak za následek, že i pár vlád vymezujících se vůči establishmentu může narušovat společný postoj proti Rusku, vysvětluje odborník. Přiznává však, že Sanders v tomto ohledu zatím neprojevil podobné tendence jako Trump v posledních třech letech.

Odvádění pozornosti

„Hnutí proti establishmentu ale nemusí být ani u moci, aby prosívala Rusku,“ pokračuje politolog. Poukazuje, že neustále vnitřní boje znemožňují západním politikům zaměřovat se na ruskou hrozbu – politické elity v Americe se hádají kvůli Trumpovi, Británii rozdělil brexit a Španělsko se potýká s bojem za nezávislost Katalánska, tudíž zahraniční politika pro ně není prioritou.

Chaos je považován za pozitivum sám o sobě – ruští trollové v roce 2016 souběžně pracovali ve prospěch Trumpa i černošského hnutí –, jelikož dává Rusku volnější ruku v zahraniční politice, tvrdí Rudkevič. Dodává, že Sandersovo prezidentství, ba i jeho prezidentská nominace by zajistily, že Spojené státy budou zaměstnány především domácími spory.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Třetí důvod vidí politolog v tom, že kritika západních politiků na adresu voleb a politických institucí v jejich vlastních zemích pomáhá Putinovu režimu líčit demokracii jako hluboce zkažený, nestabilní a nezáhodný systém vlády.

Ruská média radostně přinášejí zprávy o údajně zavrženíhodných praktikách západního establishmentu, každém podezření z volebních machinací a jakémkoliv tvrzení o spiknutí elit vůči běžným lidem, poukazuje akademik. Doplňuje, že dokud Rusové považují západní demokracii za selhání, mají nízká očekávání od vlastní vlády a na ty, kteří slibují demokracii v Rusku, pohlížejí extrémně podezíravě.

Pokud Sandersova kampaň uspěje, Rusko a jeho stoupenci si budou moci odškrtnout mnoho položek na svém pomyslném seznamu, shrnuje Rudkevič. Připomíná, že Sanders se vymezuje vůči americkému establishmentu a establishmentu své vlastní strany – což platí i naopak – a jeho agenda „demokratického socialismu“ odvádí pozornost od debaty o obnově americké vůdčí role ve světě a zadržování Ruska na Blízkém východě, v Africe či ruském sousedství.

I Sandersova případná porážka by byla ruské veřejnosti prezentována jako selhání demokracie, očekává politolog. Není si ovšem jistý, nakolik by Sanders jako prezident prospěl Rusku, protože jeho vyzývání k boji s globální kleptokracií může znamenat problém pro ruskou zahraniční politiku, nehledě na skutečnost, že Sanderse podporuje Putinův rival Alexej Navalnyj. „Možnost šířit chaos ale zřejmě převáží nad těmito obavami,“ soudí Rudkevič.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy