Ruský bloger Fedorov dostal pokutu za negativní hodnocení ústavy

Ruský bloger Alexej Fedorov musí zaplatit pokutu 30.000 rublů (8840 Kč) kvůli videu o protestech v Chabarovsku na ruském Dálném východě. Jeho audiovizuální příspěvek je podle soudu neuctivý k ústavě, informuje dnes server Meduza. Fedorov své video, v němž se zamýšlel nad protesty v Chabarovsku po zatčení gubernátora Sergeje Furgala, zveřejnil v červenci na platformě YouTube.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Soud nyní došel k závěru, že příspěvek obsahuje "negativní hodnocení ruské ústavy", přestože pro takové hodnocení není žádný důvod. Fedorov už video odstranil, poskytl je ale internetovému informačnímu portálu MBCH Media, který založil kritik Kremlu Michail Chodorkovskij.

Portál Meduza uvedl, že Fedorov ústavu zmiňuje v příspěvku čtyřikrát a například kritizuje, že státní média hovořila o demonstracích v Chabarovsku jako o nepovolených. "Lid vyšel na svou demonstraci. Je to demonstrace, která lidu patří. Je to jeho svoboda - jít na demonstraci a mluvit. A to je napsáno dokonce i v té zaprodané ústavě, kterou máme."

Fedorov se také vyjádřil k letošnímu referendu, v němž se podle oficiálních výsledků většina voličů vyslovila pro změnu ústavy, což mimo jiné současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi umožní, aby zůstal hlavou státu až do roku 2036. "Jak že hlasovalo 65 nebo 70 procent? Stačí se podívat na Chabarovsk - jakých 65 až 70 procent? Nikdo pro tuhle ústavu nehlasoval."

V červenci volební komise informovala, že úpravu základního zákona po sečtení všech hlasů podpořilo 77,9 procenta účastníků referenda a že volební účast činila 67,97 procenta. Nicméně z řad opozice se například objevila upozornění na možnost dvojího hlasování - osobně v hlasovacím středisku a pak elektronicky. Vyskytla se také upozornění, že například zaměstnavatelé vyvíjeli tlak na své zaměstnance, aby se hlasování zúčastnili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

reklama