Ruský bloger Fedorov dostal pokutu za negativní hodnocení ústavy

Ruský bloger Alexej Fedorov musí zaplatit pokutu 30.000 rublů (8840 Kč) kvůli videu o protestech v Chabarovsku na ruském Dálném východě. Jeho audiovizuální příspěvek je podle soudu neuctivý k ústavě, informuje dnes server Meduza. Fedorov své video, v němž se zamýšlel nad protesty v Chabarovsku po zatčení gubernátora Sergeje Furgala, zveřejnil v červenci na platformě YouTube.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Soud nyní došel k závěru, že příspěvek obsahuje "negativní hodnocení ruské ústavy", přestože pro takové hodnocení není žádný důvod. Fedorov už video odstranil, poskytl je ale internetovému informačnímu portálu MBCH Media, který založil kritik Kremlu Michail Chodorkovskij.

Portál Meduza uvedl, že Fedorov ústavu zmiňuje v příspěvku čtyřikrát a například kritizuje, že státní média hovořila o demonstracích v Chabarovsku jako o nepovolených. "Lid vyšel na svou demonstraci. Je to demonstrace, která lidu patří. Je to jeho svoboda - jít na demonstraci a mluvit. A to je napsáno dokonce i v té zaprodané ústavě, kterou máme."

Fedorov se také vyjádřil k letošnímu referendu, v němž se podle oficiálních výsledků většina voličů vyslovila pro změnu ústavy, což mimo jiné současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi umožní, aby zůstal hlavou státu až do roku 2036. "Jak že hlasovalo 65 nebo 70 procent? Stačí se podívat na Chabarovsk - jakých 65 až 70 procent? Nikdo pro tuhle ústavu nehlasoval."

V červenci volební komise informovala, že úpravu základního zákona po sečtení všech hlasů podpořilo 77,9 procenta účastníků referenda a že volební účast činila 67,97 procenta. Nicméně z řad opozice se například objevila upozornění na možnost dvojího hlasování - osobně v hlasovacím středisku a pak elektronicky. Vyskytla se také upozornění, že například zaměstnavatelé vyvíjeli tlak na své zaměstnance, aby se hlasování zúčastnili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Rusko hlásí rekordní počet úmrtí na koronavirus za jeden den

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 24.326 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 491 úmrtí za uplynulý den…

Británie zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových států, mezi nimi…

24.11.2020 07:35 Británie od poloviny prosince zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových zemí. Nově bude trvat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama