Ruský historik Sokolov se u soudu přiznal k vraždě své partnerky

Ruský historik Oleg Sokolov, považovaný za znalce epochy francouzského císaře Napoleona Bonaparteho, se dnes u soudu v Petrohradu přiznal k vraždě své partnerky, jejíž tělo rozčtvrtil. "Přiznávám se k vraždě a lituji toho, co jsem spáchal," citovala Sokolova agentura Interfax. Historik dosud u soudu odmítal odpovídat na otázky ohledně své viny či neviny.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Chci, aby lidé věděli, že nejsem blázen, který se považuje za Napoleona, ale člověk, který se celý život věnoval historickým rekonstrukcím, autor 110 vědeckých prací a 17 monografií - a člověk, kterého vyznamenal francouzský prezident," zdůraznil Sokolov, který svého času přednášel i na pařížské Sorbonně a je nositelem Řádu čestné legie.

V emocionálním, asi hodinovém projevu chvílemi přecházel do francouzštiny a zlobil se, ho obžaloba přerušovala žádostmi, aby "hovořil více k věci".

V červenci Sokolov u soudu tvrdil, že zločin spáchal v důsledku "psychotraumatického působení", které prý na něj dva roky vyvíjel jeho vědecký oponent Jevgenij Ponasenkov. Ten věc odmítl jako nesmysl.

Sokolova loni v listopadu zadržela v Petrohradu policejní hlídka poté, co opilý spadl do řeky Mojky. Policisté poté v jeho batohu našli ženské ruce a v jeho bytě zbytek těla. Třiašedesátiletý Sokolov se vyšetřovatelům k vraždě přiznal. Se svou čtyřiadvacetiletou partnerkou a bývalou studentkou Anastasijí Ješčenkovou se prý pohádal a v afektu ji zabil. Z jejího těla potom odřezal hlavu, ruce a nohy. Údajně měl v plánu se těla zbavit a pak v kostýmu Napoleona veřejně spáchat sebevraždu.

Historik se francouzským vojevůdcem a císařem zabýval stejně, jako jeho partnerka. Společně s Ješčenkovou vydali několik odborných článků, Sokolov o Napoleonovi napsal několik knih a jako expert působil při natáčení několika filmů i při rekonstrukcích napoleonských bitev.

Podle médií si už v roce 2008 jedna petrohradská studentka stěžovala univerzitě, že ji Sokolov přivázal k židli, udeřil do tváře a vyhrožoval ocejchováním rozžhaveným železem, protože jej chtěla opustit. Renomovaná univerzita žádné kroky vůči historikovi nepodnikla.

Vražda v Rusku rozvířila debatu o beztrestnosti pachatelů domácího násilí. Ruský parlament totiž v roce 2017 přijal zákon, podle kterého se domácí násilí v určitých případech neposuzuje jako trestný čin, ale pouze jako přestupek. Prezident Vladimir Putin tento zákon podepsal. To podle aktivistek oslabilo ochranu žen a dětí před násilím a zneužíváním ve vlastní rodině. Násilníkovi, který zbije člena vlastní rodiny, hrozí jen pokuta, pokud se násilí nedopustí častěji než jednou za rok. Podle aktivistek násilí v rodině či od partnera každý rok čelí skoro 16,5 milionu Rusek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama