Ruský historik varoval před nástupem nacismu v Česku

Před možným nástupem nacismu v České republice varoval v moskevské metropolitní televizi TV Centr ruský historik Michail Mjachkov. Rozhovor byl dnes publikován na televizním webu pod titulkem "Historie s Koněvovým památníkem odhalila nacistické názory ´českých trhovců´".

Přidejte svůj názor 451 komentářů

Ruská vlajka
doporučujeme

Historik Michail Mjachkov naznačil, že pokusy přepisovat dějiny, jejichž projevem je podle něj polemika kolem sochy maršála Ivana Koněva v Praze, by mohly vyústit v příchod nacistů k moci.

Co se stalo v Praze, je skutečná tragédie, uvedl rozhovor s Mjachkovem moderátor moskevské televize. "Historii se snaží přepisovat úředníčci, jakýsi obvodní starosta vítězí nad velikým maršálem," řekl moderátor.

Podle Mjachkova se skutečně zdá, že pražský obvod řídí "drobní trhovci". Zároveň prohlásil, že "o drobné trhovce se opíral Hitler, když se v Německu dostával k moci".

Ruský historik je vědeckým ředitelem Ruské vojensko-historické společnosti (RVIO), jejímž předsedou je ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Ten před týdnem v polemice o osud Koněvovy sochy přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k pohlavárům nacistické strany NSDAP.

Mjachkov varoval před "děsivými" následky vývoje v Česku. "Čím začal příchod nacistů k moci ve 30. letech? Co pálili? Knihy vynikajících vědců, historiků, spisovatelů, bořili památníky. Všechno to začínalo právě tak. A jakmile drobný úředník doroste do větších rozměrů, stane se něco děsivého, a to pro Čechy samotné," prohlásil vědec.

Nebýt vítězného postupu Rudé armády ve východní Evropě proti nacistům, "nebyl by tam rodný jazyk, písemnictví, učebnice", řekl Mjachkov. Dodal, že na svém postu by nicméně nejspíš byl starosta Kolář. "Češi se v protektorátu Čechy a Morava aktivně zapojili do kapitalistického soutěžení, vyráběli tanky, motory - i letecké, pušky a kulomety, a to všechno pro wehrmacht, který bojoval proti Rudé armádě," řekl vědec.

Loading...
Vstupte do diskuze (451)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama