Ruský kněz, který popírá koronavirus, okupuje ženský klášter. Jeptišky vyhnal

Ultrakonzervativní pravoslavný kněz, který popírá existenci koronaviru, se tento týden opevnil v ženském klášteře ve středním Rusku, kde je duchovním vůdcem. Výzvy k odchodu ze strany církevních představitelů, kteří mu zakázali kázat kvůli nedodržování koronavirových opatření, odmítá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Otec Sergej v úterý vyhnal z kláštera matku představenou a další jeptišky a na obranu si podle nepotvrzených informací místních médií následně pozval kozácké bojovníky. Jekatěrinburgská diecéze ve středečním prohlášení uvedla, že kněz nerespektoval pokyn k "asketickým modlitbám" v sousedním mužském klášteře v době koronavirové krize, a byl proto v dubnu zbaven služby. Vyzvala ho, aby do příštího pátku klášter opustil a zahájil pokání. Nenaznačila však, jak bude v případě neuposlechnutí dále postupovat. Pravoslavné kláštery jsou při epidemii v Rusku častými ohnisky nákazy. Informoval o tom dnes server The Moscow Times.

"Nikam nejdu (...) Bude mě muset vyhnat policie nebo národní garda," uvedl v reakci otec Sergej, který se protiví i dubnovému zákazu vykonávat kněžské povolání. Při této příležitosti obvinil ruského patriarchu Kirilla, že zradil svou víru.

Kněz nyní čelí za nedodržování restrikcí proti šíření nákazy církevnímu soudu, stanul ale i před civilním soudem za šíření nenávisti. Veřejnosti je znám jako bývalý zpovědník některých prominentů. Ruská média uvedla, že na středeční bohoslužbu v okupovaném klášteře přišlo zvenčí kolem sta věřících, včetně hokejové hvězdy Pavla Dacjuka.

Otec Sergej je bývalým policistou, který strávil 13 let ve vězení za vraždu. Později si nechal změnit občanské jméno na Nikolaj Romanov - na počest posledního ruského cara Mikuláše II.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Anglie od 10. července ruší karanténu pro cestující z Česka

03.07.2020 19:02 Anglie od 10. července ruší povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro lidi přijíždějící z 59…

Britská vláda naruší tradici a změní způsob komunikace s médii

03.07.2020 16:27 Britská vláda se chystá porušit letitou tradici a částečně změnit způsob komunikace s médii.…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy