Ruský novinář Safronov koronavirus nemá, míří zpět do cely

Nákaza koronavirem u bývalého ruského novináře Ivana Safronova, obviněného z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, se neprokázala. Míří proto z izolace zpět do své vězeňské cely. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na ruskou ombudsmanku.

Ivan Safronov
doporučujeme

Safronov si stěžoval na bolesti v krku, v důsledku čehož byl v pondělí přemístěn do karantény s podezřením na nákazu koronavirem.

"Včera jsem hovořila s ředitelem (moskevské) věznice Lefortovo. Uvedl, že Ivan Safronov podstoupil dva testy na koronavirus, oba s negativním výsledkem," uvedla ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Podle ní se Safronov cítí dobře. "Buď už ho převezli, nebo ho mají převézt" z karanténní do obyčejné cely, dodala ombudsmanka.

Safronova zadrželi ruští agenti 7. července a soud na něj uvalil vyšetřovací vazbu do 6. září. Podle vyšetřovatelů jej v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. Úkol, který spočíval ve shromažďování a předávání informací o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských ozbrojených sil na Blízkém východě, údajně splnil v roce 2017. Konečným příjemcem tajných informací prý byly Spojené státy.

Safronov vinu odmítl, tajná služba FSB podle něj žádné důkazy na podporu obvinění nepředložila. Podle obhájce Ivana Pavlova vyšetřovatelé FSB odmítli Safronovovi i jeho právním zástupcům vysvětlit, z čeho konkrétně je vlastně obviněn.

Safronov pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti, než se letos v květnu stal poradcem ředitele vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až 20 let ve vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nařídil tajné službě znásobit úsilí k odhalování Západu

24.02.2021 18:35 Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením tajné služby FSB nařídil této nástupkyni…

Švédsko znovu zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

24.02.2021 17:44 Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí…

Lavrov viní Západ z využití pandemie k trestání nepohodlných vlád

24.02.2021 12:10 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na dnešním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo…

Dezinformace o očkování provázejí lidstvo dlouho, popisuje historička z…

24.02.2021 00:01 NÁZOR - Od začátku koronavirové pandemie zažíváme explozi zdravotních dezinformací, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama