Ruský novinář Safronov obviněný z vlastizrady je 100 dní ve vazbě

Ruská média dnes připomněla případ bývalého novináře Ivana Safronova, který byl obviněn z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou a strávil již 100 dní ve vazbě.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na svůj web tak několik informačních serverů umístilo upoutávku se Safronovovou fotografií a odkazem na stránku s názvem FreeSafronov (Osvoboďte Safronova) vytvořenou na jeho podporu.

Jednotný banner na svých internetových stránkách zveřejnily informační servery Novaja gazeta, Cholod, Daily Storm nebo internetový časopis o kultuře a vědě Diskurs. Do iniciativy se zapojily také list Kommersant a Vedomosti, pro něž Safronov dříve pracoval, a dále informační servery RBK, VTimes a internetová televize Dožď, informuje Novaja gazeta.

Safronova v červenci zatkla tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Stalo se tak jen dva měsíce poté, co začal pracovat jako poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. Agentura TASS informovala, že podle verze FSB Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy. V září rozhodl moskevský soud o prodloužení Safronovovy vazby o tři měsíce.

Web vytvořený na podporu bývalého novináře udává, že obviněný v době, kdy byl novinář, neměl a ani nemohl mít přístup ke státnímu tajemství. To se nezměnilo ani během jeho působení v úřadu Roskosmos, což dříve podle listu Kommersant potvrdil šéf vesmírné agentury Dmitrij Rogozin. Safronov vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější novinářskou práci. Server FreeSafronov také připomíná, že muž je ve vazbě s nejtvrdším režimem v Rusku - zařízení Lefortovo v Moskvě.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes připomněl, že kvůli specifičnosti Safronovova případu a řadě omezení existují podrobnosti, které nemohou být sděleny široké veřejnosti, informuje agentura Interfax. "Z toho důvodu je na místě trpělivost, je potřeba počkat na závěry vyšetřování a rozhodnutí soudu," zdůraznil kremelský mluvčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama