Ruský prelát kritizuje strhávání soch otrokářů, vyčinil demonstrantům v USA

Vysoce postavený prelát ruské pravoslavné církve se podle agentury Interfax ozval proti odstraňování památníků historických osobností, které byly rasisty, otrokáři či obchodníky s otroky. Nejde prý o rasový problém, ale o boj o moc ve Spojených státech. I Rusové podle něj ve svých dějinách zažívali otroctví po staletí na vlastní kůži, ale už to nemají vůbec za zlé ani Tatarům, ani Turkům, ke kterým jezdí utrácet o dovolených.

Moskva
doporučujeme

"Rusy po statisících Tataři prodávali do otroctví, na Krymu býval největší trh s otroky. Tři sta let jsme trpěli pod knutou. Ale cožpak (ruský car) Ivan Hrozný za to vyhladil celý národ? Ne! Jsme teď občané jedné země a vzájemně se přátelsky doplňujeme," prohlásil šéf komise moskevského patriarchátu pro záležitosti rodiny Dimitrij Smirnov.

Dodal, že "žádného Rusa ani nenapadne Tatarům něco vyčítat". "Turci tolik hrůz napáchali Slovanům, ale my teď k nim jezdíme a o dovolených jim přivážíme polovičku ruského rozpočtu. To je ruský člověk - všem odpustil a všechny miluje, jak mu Bůh nařídil," uvedl Smirnov.

Duchovní podle Interfaxu argumentoval též tím, že i vládci afrických kmenů prodávali část svého lidu do otroctví, a majiteli otroků byli podle něj i starozákonní praotcové Abrahám, Izák a Jákob: "Je možné, že tito svatí, kteří nám dali vzor rozumného, božího člověka, byli nesprávní a vinní? S čím pak zůstaneme, na koho se budeme orientovat? Už snad chystají správné vzory?"

Prelát také odsoudil počínání demonstrantů ve Spojených státech, kteří se během protestů po zabití černocha bělošským policistou podle něj dopouštějí žhářství a rabování.

"Je jasné, že se v USA odehrává boj o moc, že se uměle organizují nepokoje. Ale každý si může odpovědět na prostou otázku, zda je pro něj důležitější beztrestně si odnést televizi či tenisky z vydrancovaného supermarketu, anebo zůstat člověkem."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Diplomacie EU: V neděli bude obnoven dialog Srbska a Kosova

06.07.2020 14:26 Z iniciativy Francie se v pátek formou videokonference uskuteční summit, jenž by měl přispět k…

Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl soud

06.07.2020 13:57 Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl dnes soud ve městě Pskov na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy