Ruský soud označil Navalného fond za "zahraničního agenta"

Soud v Moskvě dnes schválil rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti označovat protikorupční organizaci opozičního předáka Alexeje Navalného za "zahraničního agenta". Na svých internetových stránkách o tom informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Ministerstvo Fond boje s korupcí FBK zařadilo mezi "zahraniční agenty" minulý měsíc a Navalnyj se proti tomu odvolal. Soud dnes jeho odvolání zamítl.

Nálepku "zahraniční agent" udělují ruské úřady na základě zákona z roku 2012, podle kterého se takto označuje každá nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Navalného organizace dostala peníze od jisté americké společnosti a španělského státního příslušníka. Majitelem oné americké firmy se ukázal být ruský občan, který řekl, že FBK poslal 50 dolarů (přes 1140 korun) sám za sebe a ne v zastoupení společnosti. Španělský občan nedokázal jasně vysvětlit, proč fondu poslal 140.000 rublů (asi 50.140 korun) a vedení nadace je přesvědčeno o tom, že zřejmě nešlo o skutečný dar, ale o provokaci, jejímž cílem bylo právě zařazení FBK mezi "zahraniční agenty".

Navalnyj označení své nadace za "zahraničního agenta" kritizoval s tím, že ruské úřady se jí bojí, protože odhaluje korupci mezi představiteli státní moci. FBK tento nejznámější ruský opoziční aktivista založil v roce 2011. Výsledkem jeho vyšetřování byly články, v nichž ze zneužití moci a osobního obohacování obvinil kromě jiných premiéra Dmitrije Medveděva, šéfa ruské Národní gardy Viktora Zolotova nebo mluvčího prezidenta Dmitrije Peskova.

Letos v srpnu FBK oznámil, že všechny jeho účty byly zablokovány a že ruská kriminální ústředna zahájila proti němu trestní stíhání kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml se bojí "barevné revoluce"? Chystá se utahování šroubů, varuje…

16.11.2019 00:01 NÁZOR – Bolivijci se zbavili prezidenta, který zůstával v úřadě déle, než bylo záhodno, konstatuje…

Člověk v tísni pod palbou. Ruský poslanec řekl, co vadí

15.11.2019 21:54 Aktualizováno Českou humanitární organizaci Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na…

Na Ukrajině byl zatčen jeden z velitelů IS

15.11.2019 19:26 Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že u Kyjeva zadržela jednoho z vysoce postavených…

Babiš a Havlíček zamíří na Ukrajinu, budou se řešit i vztahy s Ruskem

15.11.2019 17:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) navštíví příští týden Ukrajinu. Do Kyjeva ho na dvoudenní cestu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama