Ruský soud poslal do vězení další krymské Tatary. Krutost, tvrdí Amnesty International

Vojenský soud v Rostovu na jihu evropské části Ruska odsoudil dnes šestici krymských Tatarů k trestům sahajícím od sedmi až po 19 let za mřížemi za to, že se podíleli na činnosti "buňky" islámské Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), která je v Rusku zakázaná jako teroristická organizace. Kromě účasti na činnosti zakázané teroristické organizace se podle obžaloby podíleli i na přípravě pokusu o násilný státní převrat.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Souzení jsou vinni," citovala agentura TASS soudce, jehož jméno tentokráte neuvedla. Obhajoba slíbila, že se proti verdiktu odvolá. "(Rozsudek) napadneme jako nezákonný, vůbec s ním nesouhlasíme," řekl jeden z obhájců Sergej Loktev.

Muslim Alijev, Inver Bekirov, Vadim Siruk, Refat Alimov, Arsen Džepparov a Emir-Usejn Kuku si tresty mají odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. K vině se nepřiznali, poznamenal TASS.

Podpořit souzené krajany přijela z Krymu více než stovka lidí, uvedla ukrajinská agentura Unian. Soud sledoval rovněž zástupce organizace Amnesty International a ukrajinský konzul. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby všechny odsouzence propustilo na svobodu.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International podle agentury AFP po vynesení verdiktu kritizovala "nápadnou krutost" ruské justice a připomněla, že jeden z odsouzenců, Emir-Usejn Kuka jako obhájce lidských práv kritizoval předchozí represe proti krymským Tatarům.

Hizb at-Tahrír je v Rusku považována za teroristickou organizaci, nicméně na Ukrajině a v zemích Evropské unie může normálně fungovat. Krymští Tataři i další muslimové žijící na Krymu se před ruskou anexí ukrajinského poloostrova mohli akcí této organizace zúčastnit. Po anexi ale začali být pronásledováni. Rusko po anexi postavilo mimo zákon i Medžlis, krymskotatarský parlament.

Krymští Tataři, kterých je na poloostrově asi čtvrt milionu ze zhruba 2,3 milionu obyvatel, byli loajální k Ukrajině a z přičlenění k Rusku měli obavy kvůli špatným historickým zkušenostem s Rusy. Ještě během druhé světové války je sovětský vůdce Josif Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace s německými okupanty deportovat, do vlasti se mohli vrátit až po několika desetiletích.

Panislámská Strana osvobození podle svých prohlášení usiluje o dosažení svých cílů pokojnými, nenásilnými prostředky. Chce sjednotit muslimské regiony v Rusku a v postsovětské Střední Asii v islámský chalífát.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…

13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…

13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama