Ruský soud poslal do vězení další krymské Tatary. Krutost, tvrdí Amnesty International

Vojenský soud v Rostovu na jihu evropské části Ruska odsoudil dnes šestici krymských Tatarů k trestům sahajícím od sedmi až po 19 let za mřížemi za to, že se podíleli na činnosti "buňky" islámské Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), která je v Rusku zakázaná jako teroristická organizace. Kromě účasti na činnosti zakázané teroristické organizace se podle obžaloby podíleli i na přípravě pokusu o násilný státní převrat.

"Souzení jsou vinni," citovala agentura TASS soudce, jehož jméno tentokráte neuvedla. Obhajoba slíbila, že se proti verdiktu odvolá. "(Rozsudek) napadneme jako nezákonný, vůbec s ním nesouhlasíme," řekl jeden z obhájců Sergej Loktev.

Muslim Alijev, Inver Bekirov, Vadim Siruk, Refat Alimov, Arsen Džepparov a Emir-Usejn Kuku si tresty mají odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. K vině se nepřiznali, poznamenal TASS.

Podpořit souzené krajany přijela z Krymu více než stovka lidí, uvedla ukrajinská agentura Unian. Soud sledoval rovněž zástupce organizace Amnesty International a ukrajinský konzul. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby všechny odsouzence propustilo na svobodu.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International podle agentury AFP po vynesení verdiktu kritizovala "nápadnou krutost" ruské justice a připomněla, že jeden z odsouzenců, Emir-Usejn Kuka jako obhájce lidských práv kritizoval předchozí represe proti krymským Tatarům.

Hizb at-Tahrír je v Rusku považována za teroristickou organizaci, nicméně na Ukrajině a v zemích Evropské unie může normálně fungovat. Krymští Tataři i další muslimové žijící na Krymu se před ruskou anexí ukrajinského poloostrova mohli akcí této organizace zúčastnit. Po anexi ale začali být pronásledováni. Rusko po anexi postavilo mimo zákon i Medžlis, krymskotatarský parlament.

Krymští Tataři, kterých je na poloostrově asi čtvrt milionu ze zhruba 2,3 milionu obyvatel, byli loajální k Ukrajině a z přičlenění k Rusku měli obavy kvůli špatným historickým zkušenostem s Rusy. Ještě během druhé světové války je sovětský vůdce Josif Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace s německými okupanty deportovat, do vlasti se mohli vrátit až po několika desetiletích.

Panislámská Strana osvobození podle svých prohlášení usiluje o dosažení svých cílů pokojnými, nenásilnými prostředky. Chce sjednotit muslimské regiony v Rusku a v postsovětské Střední Asii v islámský chalífát.

Související

Více souvisejících

Rusko Krym amnesty international

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy