Navalnyj za podvod a pohrdání soudem dostal devět let vězení

Ruský soud dnes v novém procesu poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na devět let do vězení poté, co jej už dopoledne uznal vinným z podvodu a pohrdání soudem. Oznámila to agentura TASS. Soud mu rovněž vyměřil pokutu 1,2 milionu rublů (nyní asi 258.000 korun). Prokuratura pro známého kritika Kremlu žádala v souvislosti s těmito obviněními 13 let vězení. Navalnyj je v současné době ve věznici, kde si odpykává zhruba 2,5letý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Vinu odmítá.

Alexej Navalnyj

Dnešní rozsudek zatím není pravomocný a lze se proti němu odvolat, píše TASS, podle níž si má opozičník trest odpykat ve věznici s přísným režimem. "Trváme na Navalného nevině a proti dnešnímu rozsudku se odvoláme," reagovala na verdikt advokátka opozičního předáka Olga Michajlovová. Agentura Reuters nicméně podotkla, že dnešní verdikt nejznámějšího odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina na léta vyřadí z aktivní politiky.

Rozsudek i celý soudní proces kritizovaly západní státy. Americké ministerstvo zahraničí podle tiskových agentur odsoudilo "zinscenovaný" a "hanebný" soud. Mluvčí Ned Price před novináři označil rozsudek za další příklad rostoucích represí, které mají umlčet opozici, potlačit odlišné názory a kritiku války na Ukrajině. Verdikt ostře kritizovalo Německo jako "zjevnou svévoli" a "součást systematického využívání ruského soudního systému proti disidentům a politické opozici", jak podle agentury DPA uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničí. Ke kritice "politicky motivovaného verdiktu" se přidala česká diplomacie: "Stěží uvěřitelné odůvodnění soudního rozsudku ukazuje, že systém ruské justice je jen nástrojem Putinova režimu," uvedlo ministerstvo na twitteru.

"Devět let přísného režimu. Můj vesmírný let trvá o něco déle, než se očekávalo - loď je chycena v časové smyčce," objevilo se krátce po dnešním rozsudku na twitterovém účtu Navalného. "Jsem vděčný všem za podporu (...) Nejlepší podporou pro mě a další politické vězně nejsou sympatie a laskavá slova, ale činy. Jakákoliv aktivita proti prolhanému a zlodějskému Putinovu režimu. Jakákoliv opozice vůči těmto válečným zločinům," stojí v dalším příspěvku.

"Navalnyj se dopustil podvodu, tedy krádeže cizího majetku pomocí lsti," uvedla podle agentury TASS už dopoledne soudkyně Margarita Kotovová. Podle serveru Kommersant soudkyně předního ruského opozičního aktivistu shledala vinným ze zvlášť rozsáhlého podvodu. "Navalnyj se dopustil otevřeného pohrdání soudem," pronesla o něco později Kotovová.

Ruské úřady podle Kommersantu v únoru proti opozičnímu předákovi Navalnému zahájily nový proces, ve kterém ho obvinily ze zpronevěry darů a urážky soudu během loňského procesu za hanobení válečného veterána Ignata Arťomenka, ve kterém ho soud shledal vinným a uložil mu pokutu.

V současném procesu prokuratura Navalného obvinila z toho, že použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně jeho Fondu boje s korupcí. Šlo o peníze na jeho prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení. Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe prý utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (v dnešní měně asi 76 milionů ze 126 milionů Kč). Ve čtyřech případech, které soud posuzoval, dosáhla škoda asi 2,7 milionu rublů, napsala dnes ruskojazyčná služba stanice BBC.

Sám Navalnyj už dříve prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura.

Policie po vynesení rozsudku nakrátko zadržela dva obhájce Navalného. Ti podle ruské agentury RIA Novosti neuposlechli výzvy k uvolnění chodníku, který zablokovali v rozhovoru s novináři. Po sepsání protokolu je policie propustila.

Pětačtyřicetiletý kritik současného ruského režimu se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotnou otravu.

Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a nyní si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly. Úřady mezitím Navalného organizace označily za "extremistické" a zakázaly je.

Opozičního vůdce a jeho příznivce ruské úřady označily za podvratné živly snažící se destabilizovat Rusko s podporou Západu, poznamenala dnes agentura Reuters. Mnoho Navalného spojenců z Ruska uprchlo, aby se vyhnuli restrikcím nebo věznění ve vlasti. Jeho příznivci nicméně na sociálních sítích nadále vyjadřují své politické postoje, včetně nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajině.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování zasáhlo i…

28.05.2022 22:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Ve Švédsku sílí obavy z toho, co tamní vláda obětuje za vstup do NATO

29.05.2022 12:06 Někteří švédští novináři a ochránci lidských práv mají obavy, aby vláda této skandinávské země…

Ukrajinci se touží vrátit domů, místo toho se učí hledat miny

29.05.2022 11:03 Ukrajinští vojáci zneškodnili od začátku ruské války 80.000 min a výbušnin, ale vyčistit od nich…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinci jsou v těžké situaci u Lysyčansku a…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

94. den války: Rusko pokračuje v ofenzivě na Donbasu, Zelenskyj ho chce…

28.05.2022 22:46 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

U Kyjeva čistí od munice oblíbené jezero

28.05.2022 21:44 Aktualizováno Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Putin je připraven jednat s Kyjevem o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Exprezidenta Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

Ukrajinci na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Rusko oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon

28.05.2022 11:24 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon (Zirkon).…

Západ dal Ukrajině naději vyhrát válku. Díky klíčovým dělostřeleckým…

27.05.2022 22:01 Aktualizováno Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Související:

Právě se děje

reklama