Ruský vojenský soud podpořil odmítnutí vyšetřit otravu Navalného

Vojenský soud v Moskvě dnes podpořil rozhodnutí armádních vyšetřovatelů nezahájit trestní řízení související s hospitalizací opozičního předáka Alexeje Navalného po jeho otravě. Podle agentury TASS soud odmítl stížnost kritika Kremlu na toto rozhodnutí vyšetřovatelů. Právníci Navalného se proti zamítavému rozhodnutí vojenské justice hodlají odvolat.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Navalnyj byl loni v srpnu hospitalizován v Omsku poté, co se mu v letadle udělalo nevolno. Následně se léčil v Berlíně, kde lékaři a posléze i experti zjistili, že byl otráven jedovatou látkou ze skupiny novičok. Opozičník tvrdí, že otravu nařídil ruský prezident Vladimir Putin a že se ho pokusila odstranit tajná služba FSB, což Kreml popírá.

Advokát Navalného Vladlen Los v souvislosti s otravou zaslal hlavnímu vojenskému vyšetřovacímu výboru návrh na zahájení trestního stíhání pravděpodobných pracovníků FSB. Vyšetřovatelé to odmítli s tvrzením, že nic nepotvrzuje domněnku spáchání trestného činu. Vojenský soud v Moskvě dnes jejich stanovisko podpořil.

Navalnyj si nyní odpykává trest 2,5 roku vězení za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Původně podmíněný trest moskevský soud letos změnil na nepodmíněný s odůvodněním, že opozičník porušil stanovená pravidla kontroly. Toto porušení pravidel nicméně souviselo s loňskou otravou a následnou léčbou v Německu, zatčen byl hned na letišti, bezprostředně po návratu do vlasti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama