Ruský výsměch demokracii: Policie zatkla všechny účastníky opozičního setkání

Ruská policie dnes v Moskvě rozpustila setkání představitelů místní opozice a zadržela všechny jeho účastníky. Z místa o tom informovala televize Dožď.

Ruská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na dvoudenní fórum organizované projektem Sjednocení demokraté přijelo kolem 150 lidí z celé země. Videa zadržených, mezi nimiž jsou i opoziční politici Vladimir Kara-Murza a výkonný ředitel organizace Otevřené Rusko Andrej Pivovarov, odvážených v policejních autech, zveřejnili Sjednocení demokraté na sociální síti telegram.

Všichni účastníci akce a novináři, kteří se chystali o fóru informovat, byli zadrženi v budově moskevského hotelu. Policie je pak převezla asi ve dvaceti policejních vozech na různá oddělení, kde s nimi sepsala protokoly. Policie přítomné v hotelu informovala, že je zadržuje kvůli účasti a činnosti v organizaci, která byla v Rusku označena za nežádoucí, i za porušení hygienických předpisů. Také zdroj agentury TASS uvedl, že důvodem pro zatčení bylo zapojení do "mezinárodní organizace, jejíž činnost v Rusku je nežádoucí".

Televize Dožď připomněla, že Sjednocení demokraté na seznamu nežádoucích organizací nefigurují, a napsala, že policejní akce byla zřejmě mířená proti organizaci Otevřené Rusko, založené v roce 2001 podnikatelem Michailem Chodorkovským. Ta však alespoň formálně za pořádáním akce nestála. Za nežádoucí označily ruské úřady v roce 2017 stejnojmennou nadaci se sídlem v Británii a členové tohoto hnutí čelí podle opozičního serveru Meduza od té doby pronásledování.

Ruská opozice si opakovaně stěžuje na závažná porušování práva na svobodu shromažďování ze strany bezpečnostních orgánů. Pokusy jinak smýšlejících sejít se a zorganizovat se v minulosti opakovaně selhaly.

Pořádaná akce měla opozičním regionálním politikům pomoci s rozvojem jejich dosavadní činnosti a s organizací kampaně, která by vedla k jejich znovuzvolení. Fórum mělo zahrnovat přednášky a semináře a mělo se na něm objevit několik významných opozičních osobností včetně moskevského komunálního politika Ilji Jašina. Podle agentury AFP také on skončil v policejní cele. V Rusku se bude na podzim volit parlament. Vládnoucí prokremelská strana Jednotné Rusko v nich bude obhajovat svou dvoutřetinovou většinu.

Témata: Rusko | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 13:17 Aktualizováno V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Stoltenberg vyzval Rusko k uklidnění situace na Ukrajině, Kyjev nechce…

13.04.2021 13:00 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama