Rusové chystají útok na Slovjansk a Siversk, uvedli Ukrajinci

Ruským jednotkám se stále nedaří převzít plnou kontrolu nad městem Severodoněck, ofenziva ale pokračuje. Ve své nejnovější analýze o tom informuje americký Institut pro výzkum války (ISW). Podle britského ministerstva obrany se v ulicích Severodoněcku tvrdě bojuje, což pravděpodobně přináší oběma stranám značné ztráty. Ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě uvádí, že se Rusové chystají zaútočit na Slovjansk a Siversk.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

"Ruské jednotky v pátek 10. června pokračovaly v pozemním útoku na Severodoněck, stále ale ještě nedostaly město pod plnou kontrolu. Stejně jako během bojů v Mariupolu je obtížné sestavit přesný obraz toho, co se děje v městských částech Severodoněcku, protože odtud přichází čím dál méně informací," uvádí Institut pro výzkum války. Ukrajina žádá brzkou dodávku zbraní ze Západu kvůli převaze ruských jednotek v dělostřelectvu, píše ISW.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném nočním projevu prohlásil, že schopnost odolávat ruským silám v Donbasu závisí na dodávkách západních zbraní. Ukrajinské oddíly "dělají maximum, aby ofenzivu zastavily, a budou v tom pokračovat, pokud budou mít dostatek těžkých zbraní - o něž jsme naše partnery žádali", řekl prezident Ukrajiny.

Podle Zelenského chce Rusko zničit všechna města v Donbasu. "Nepřeháním, když říkám, že všechna města. Stejně jako Volnovachu, jako Mariupol. Všechny tyto ruiny byly dříve šťastnými městy. To je vše, co může Rusko dát svým sousedům, Evropě, světu," dodal Zelenskyj.

Podle ukrajinského generálního štábu se ruské síly kromě Severodoněcku v Luhanské oblasti soustřeďují také na postup proti městům Slovjansk a Siversk v Doněcké oblasti. "Nepřítel přeskupuje jednotky a doplňuje palivo a munici, aby připravil ofenzivu proti Slovjansku a Siversku," píše na facebooku ukrajinský generální štáb.

Britské ministerstvo obrany dnes ve své pravidelné zprávě založené na informacích rozvědky uvádí, že ruská armáda za poslední den nepostoupila dále na jih Severodoněcku. "Probíhají intenzivní pouliční boje a obě strany mají pravděpodobně velké ztráty. Rusko se snaží zlomit odpor obránců města dělostřeleckými a leteckými útoky,," konstatuje ministerstvo.

Podle britské rozvědky ruská válečná letadla pravděpodobně použila od dubna k úderům na pozemní cíle desítky protilodních střel AS-4 vyvinutých v 60. letech k ničení letadlových lodí. Použití těchto střel proti pozemním cílům nemůže být přesné, což může vést k velkým škodám a ztrátám mezi civilisty, podotýkají britské tajné služby. Je pravděpodobné, že Rusko takové střely používá kvůli nedostatku modernějších a přesnějších střel, dodává rozvědka.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj dnes uvedl, že Ukrajina má dál pod kontrolou průmyslovou zónu v Severdoněcku, kde se podle něj ukrývá na 800 civilistů. "Informace o blokádě chemického závodu Azot jsou lež," uvedl Hajdaj v reakci na tvrzení zástupce takzvané Luhanské lidové republiky v Rusku Rodiona Mirošnika, že 300 až 400 ukrajinských bojovníků je zablokováno v komplexu továrny spolu s civilisty a že se pokoušejí vyjednat volný průchod.

Hajdaj také obvinil ruské vojáky, že proti vesnici Vrubivka, nacházející se jihozápadně od Severodoněcku, použili v noci na dnešek plamenomety a zničili tím množství civilních budov. Počet obětí úřady zjišťují.

Zbrojní experti z Francie pomáhají svým ukrajinským kolegům sbírat důkazy o možných ruských válečných zločinech v oblasti města Černihiv na severu Ukrajiny, oznámila podle agentury Reuters ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová.

Příslušníci francouzského četnictva, mezi nimiž jsou odborníci na balistické zbraně a zbraně hromadného ničení, nahradili skupinu francouzských forenzních expertů, kteří od poloviny dubna pomáhali odhalit, co se stalo po vstupu ruských jednotek ve městě Buča nedaleko Kyjeva, kde zabití velkého množství civilistů vyvolalo mezinárodní rozhořčení.

"Nyní pracují v Černihivské oblasti, zkoumají místa, která byla zničená ostřelováním. Tyto válečné zločiny musí být potrestány a společně uděláme vše pro to, aby se tak stalo," prohlásila Venediktovová. Moskva záměrné útoky na civilisty popírá.

Boje v Severodoněcku pokračují nepřetržitě, vypukají požáry

Ruské ostřelování chemičky Azot v Severodoněcku způsobilo po úniku desítek tun maziva mohutný požár, uvedl dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Gubernátor vystupoval v ukrajinské televizi, neřekl však, zda se požár v podniku, kde se skrývají stovky civilistů, podařilo uhasit, napsala agentura Reuters s tím, že sama nemohla situaci z nezávislých zdrojů ověřit.

Boj o Severodoněck představuje jednu z nejkrvavějších bitev války, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině na konci února a která dnes pokračuje 108. dnem. Dříve se uvádělo, že průmyslová zóna v Severodoněcku představuje poslední významnější část města, kde se drží ukrajinské jednotky.

Boje o město podle Hajdaje pokračují nepřetržitě. "Bohužel nepřátelské dělostřelectvo prostě rozebírá patro po patru budovy, které nyní slouží jako kryty," řekl.

Rusko popírá, že by útočilo na civilisty a ničilo civilní cíle.

Město leží na východním břehu řeky Severní Doněc, jejíž klesající hladina kvůli suchu činí ukrajinskou obrannou linii zranitelnější vůči útoku ruských sil, které se opakovaně pokoušely řeku překročit. "Řeka klesla asi o 3 metry, možná i víc, a proto možná dojde k dalším pokusům o překročení řeky a vytvoření nového předmostí," řekl Hajdaj.

Ruské nálety podle gubernátora sousední Doněcké oblasti, která také leží v Donbasu na východě země, přerušily dodávky elektřiny v Slovjansku, Kramatorsku, Bachmutu a dalších místech oblasti, které dosud jsou v ukrajinských rukou.

"Rusové cílevědomě ničí objekty kritické infrastruktury, aby zkomplikovali život lidí, kteří dosud zůstávají v oblasti. Dodávky elektřiny chceme obnovit co možná nejdříve, ale vše závisí na situace s bezpečností," dodal gubernátor Pavlo Kyrylenko podle BBC.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Lukašenko: Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území…

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce

02.07.2022 21:39 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Rusko přišlo na Ukrajině o téměř 36 tisíc vojáků, tvrdí generální štáb.…

02.07.2022 15:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes zasáhly ruské střely

02.07.2022 14:52 Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes brzy ráno zasáhly ruské střely, oznámil podle agentury Unian…

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity

02.07.2022 13:28 Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na…

Rusko nutí učitele na ovládnutém území Ukrajiny, aby učili podle jejich…

02.07.2022 11:44 Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika…

Norsko ohlásilo miliardový dar Ukrajině, Zelenskyj to ocenil

02.07.2022 05:50 Aktualizováno Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

Ruské stíhačky bombardovaly Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

WHO vyzvala k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

Ve Velké Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Související:

Právě se děje

reklama