Rusové vyzkoušeli raketu schopnou ničit satelity

Rusko provedlo ve středu test protidružicového raketového systému (DA-ASAT), jenž by měl ze Země přímo ničit satelity na nízké oběžné dráze kolem Země. Na svém webu to oznámilo velitelství amerických vesmírných sil (SPACECOM), podle kterého se jedná o potvrzení ruské vojenské hrozby ve vesmíru.

Gen. John Raymond, generál U. S. Space Force a Space Operations
doporučujeme

"Ruský test DA-ASAT poskytuje další příklad toho, že hrozby pro vesmírné systémy USA a jejich spojenců jsou skutečné, vážné a rostou," prohlásil náčelník SPACECOM generál John Raymond. "Spojené státy jsou připravené a odhodlané odrazit agresi a bránit národ, naše spojence a americké zájmy před nepřátelskými činy ve vesmíru," dodal v této souvislosti.

SPACECOM podle webu Air Force Magazine nesdělilo, kam testovaná ruská raketa mířila. Mluvčí Christina Hoggattová nicméně uvedla, že nebyly zjištěny žádné vesmírné trosky, jež by byly výsledkem uvedeného testu. Neřekla, zda Pentagon reagoval nějakým způsobem, který by mohl Moskvu od provádění podobných zkoušek v budoucnosti odradit.

Podle generála Raymonda je uvedený test DA-ASAT "dalším důkazem toho, že Rusko pokrytecky obhajuje návrhy na kontrolu zbrojení ve vesmíru, jejichž cílem je omezit schopnosti Spojených států, aniž by přitom mělo v úmyslu zastavit své zbraňové programy pro údery ve vesmíru".

SPACECOM uvádí, že ruská raketa může zničit satelity na nízké oběžné dráze, která sahá až 2000 kilometrů nad Zemí. Zbraně přímo odpalované ze Země se snaží "zasáhnout satelit s využitím letové dráhy, která protíná cílový satelit bez potřeby umístit stíhací zařízení na orbitu".

Velitelství amerických vesmírných sil již dříve informovalo o tom, že Rusko testovalo manévry dvou svých družic, Kosmos 2542 a Kosmos 2543, které "prokazovaly charakteristiky zbraní". V únoru tyto dva aparáty sledovaly americký špionážní satelit způsobem, jenž by podle vyjádření SPACECOM "v jakékoli jiné oblasti bylo možné označit za nezodpovědný a potenciálně ohrožující".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Bělorusku nebudou demokratické. Komise vyřadila hlavní…

14.07.2020 20:51 Aktualizováno Běloruská volební komise dnes oznámila seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se uskuteční…

Konflikt na hranici Arménie a Ázerbájdžánu už má nejméně 13 obětí

14.07.2020 16:20 Nejméně 13 mrtvých mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojáky si už vyžádal ozbrojený střet, který…

Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100…

14.07.2020 15:05 Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první.…

V Rusku roste počet obětí koronaviru, naopak v Belgii poprvé od března…

14.07.2020 12:59 V Rusku čtvrtý den v řadě klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy