Rusové vyzkoušeli raketu schopnou ničit satelity

Rusko provedlo ve středu test protidružicového raketového systému (DA-ASAT), jenž by měl ze Země přímo ničit satelity na nízké oběžné dráze kolem Země. Na svém webu to oznámilo velitelství amerických vesmírných sil (SPACECOM), podle kterého se jedná o potvrzení ruské vojenské hrozby ve vesmíru.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Gen. John Raymond, generál U. S. Space Force a Space Operations
doporučujeme

"Ruský test DA-ASAT poskytuje další příklad toho, že hrozby pro vesmírné systémy USA a jejich spojenců jsou skutečné, vážné a rostou," prohlásil náčelník SPACECOM generál John Raymond. "Spojené státy jsou připravené a odhodlané odrazit agresi a bránit národ, naše spojence a americké zájmy před nepřátelskými činy ve vesmíru," dodal v této souvislosti.

SPACECOM podle webu Air Force Magazine nesdělilo, kam testovaná ruská raketa mířila. Mluvčí Christina Hoggattová nicméně uvedla, že nebyly zjištěny žádné vesmírné trosky, jež by byly výsledkem uvedeného testu. Neřekla, zda Pentagon reagoval nějakým způsobem, který by mohl Moskvu od provádění podobných zkoušek v budoucnosti odradit.

Podle generála Raymonda je uvedený test DA-ASAT "dalším důkazem toho, že Rusko pokrytecky obhajuje návrhy na kontrolu zbrojení ve vesmíru, jejichž cílem je omezit schopnosti Spojených států, aniž by přitom mělo v úmyslu zastavit své zbraňové programy pro údery ve vesmíru".

SPACECOM uvádí, že ruská raketa může zničit satelity na nízké oběžné dráze, která sahá až 2000 kilometrů nad Zemí. Zbraně přímo odpalované ze Země se snaží "zasáhnout satelit s využitím letové dráhy, která protíná cílový satelit bez potřeby umístit stíhací zařízení na orbitu".

Velitelství amerických vesmírných sil již dříve informovalo o tom, že Rusko testovalo manévry dvou svých družic, Kosmos 2542 a Kosmos 2543, které "prokazovaly charakteristiky zbraní". V únoru tyto dva aparáty sledovaly americký špionážní satelit způsobem, jenž by podle vyjádření SPACECOM "v jakékoli jiné oblasti bylo možné označit za nezodpovědný a potenciálně ohrožující".

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko odvolal běloruskou vládu. Lidi ujistil, že nemá jít o velkou…

03.06.2020 19:47 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odvolal vládu. "Příslušný výnos prezident podepsal dnes…

Putina rozčílil únik ropy v arktickém Norilsku

03.06.2020 18:33 Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z…

Británie už hlásí skoro 40.000 úmrtí s virem, za den přibylo 359

03.06.2020 17:28 V Británii už po nákaze koronavirem zemřelo nejméně 39.728 lidí. Oficiální bilance epidemie covidu…

Rusko hlásí druhý den po sobě víc uzdravených než nakažených

03.06.2020 17:23 Aktualizováno V Rusku se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy