Rusové podle Ukrajiny zadrželi pět krymskotatarských aktivistů

Zástupci ruských bezpečnostních složek zadrželi v pátek a dnes pět krymskotatarských aktivistů a u jednoho z nich doma provedli razii, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo zahraničí. Mezi zadrženými je Nariman Dželjal, místopředseda medžlisu, neoficiálního parlamentu krymských Tatarů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru napsal, že "okupanti Krymu znovu pronásledují krymské Tatary". "Všichni zadržení musí být propuštěni," vyzval.

Rusko Krymský poloostrov Ukrajině zabralo v roce 2014. Agentura Reuters připomíná, že anexi odsoudila většina světa. Zatímco etničtí Rusové, který tvoří většinu z 2,3 milionu obyvatel Krymu, ji uvítali, krymští Tataři ji odmítli. Dříve představovali asi 15 procent obyvatel poloostrova, od roku 2014 jich ale z něho odhadem 30.000 odešlo. Někteří z těch, kteří zůstali, zažili represe ze strany ruských úřadů, které zakázaly krymskotatarský parlament a některé jejich náboženské skupiny. Asi 80 krymských Tatarů bylo z různých důvodů odsouzeno a podle Amnesty International se 15 aktivistů pohřešuje.

Na Ukrajině se minulý týden konal mezinárodní summit nazvaný Krymská platforma, jehož cílem bylo podle Reuters vystupňovat tlak na Rusko kvůli anexi poloostrova. Osud krymských Tatarů byl jedním z hlavních bodů jednání.

Ministerstvo zahraničí v Kyjevě tvrdí, že nynější zadržení aktivistů je "odplatou za jejich účast na summitu". Jde podle ukrajinské diplomacie "o poslední ze série represí ze strany Ruska, jejichž cílem je zastrašit zástupce krymských Tatarů a vypudit je z dočasně okupovaného poloostrova".

Související

Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

Krym Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy