Vojenská katastrofa pro Evropu: Konec smlouvy o otevřeném nebi? Rusko varuje

Rusko by pokládalo za velkou chybu, kdyby Spojené státy odstoupily od dohody o otevřeném nebi, řekl deníku Kommersant náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Ruský diplomat doufá, "že se ozvou Evropané", tedy že smlouvu, představující jeden z úhelných kamenů evropské bezpečnosti, by mohli ještě zachránit evropští spojenci USA.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ozvat by se mohli na počátku prosince v Bratislavě na jednání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), účast ale ještě nepotvrdil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, poznamenal Kommersant.

Bílý dům by podle amerických médií mohl do konce ledna rozhodnout o odstoupení od smlouvy, která umožňuje 34 zemím provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Washington tvrdí, že Rusko tuto smlouvu zneužívá, Moskva naopak soudí, že Washington jen hledá záminku pro odstoupení od další smlouvy omezující USA. Evropští spojenci v NATO podle tisku informaci o záměru USA přijali jako "studenou sprchu".

"Pokud se Američané rozhodnou odejít ze smlouvy o otevřeném nebi, bude to velká chyba," řekl Gruško. Zdůraznil, že smlouva je jedním ze systémových prvků vojenské bezpečnosti v Evropě. Podle něj jsou smlouvy, o kterých se moc nemluví, ale z hlediska vlivu na celkovou vojenskou situaci jsou důležité. "Pro vojenskou bezpečnost bude velice špatné, pokud se USA pod vymyšlenou záminkou rozhodnou od smlouvy odstoupit," dodal.

Rusko podle Američanů porušuje smlouvu tím, že zakázalo lety do hloubky území Abcházie a Jižní Osetie, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie, jakož i omezením přeletů nad svou nejzápadnější výspou, Kaliningradskou oblastí. Rusko se hájí, že Abcházie a Jižní Osetie jako nezávislé státy (které ale většina světa neuznává) nejsou účastníkem smlouvy a že přelety nad Kaliningradem zneužívali Poláci.

Nově prý Američané vytýkají Rusům, že smlouvu zneužívají ke sběru údajů o kriticky důležité infrastruktuře v USA. Koncem října dva republikánští senátoři předložili návrh zákona o odstoupení od smlouvy o otevřeném nebi, demokraté se naopak domnívají, že takový krok by byl darem Rusku.

Gruško naopak zdůraznil, že přísná pravidla pro certifikaci použité techniky a pro přelety znemožňují zneužití dohody.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 13:34 Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Boj s požárem na ruské letadlové lodi trval 24 hodin. Následky jsou…

13.12.2019 10:13 Požární specialisté dnes ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi…

V Rusku zcenzurovali ukrajinský seriál, přisprostlý vtip o Putinovi musel…

13.12.2019 09:22 Ruská televize TNT odvysílala první tři díly ukrajinského seriálu Sluha národa s Volodymyrem…

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama