"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník ovšem dodává, že tvrdě trénující ruští sportovci by neměli být trestáni za selhání své země.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Moskva
doporučujeme

Tvrdá sankce, odporný prohřešek

Výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA) má na své nadcházející schůzce, která proběhne příští pondělí ve francouzské metropoli, rozhodnout, zda bude Rusko na další čtyři roky vyloučeno ze všech mezinárodních sportovních událostí, připomíná washingtonský server. Upozorňuje, že to se týká i nadcházejících letních olympijských her, které se uskuteční příští rok v japonském Tokiu.

Sankce je tvrdá, ale prohřešek je odporný,“ pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že Rusko bylo opět přistiženo při manipulaci se záznamy, očerňuje ty, kdo na problém upozorňují, a mate zbytek světa.

WADA by tak měla potrestat Rusko, ale ušetřit ty konkrétní sportovce, kteří jsou „čistí“, apeluje americký deník. Jako řešení doporučuje umožnit jim soutěžit individuálně, nikoliv pod ruskou vlajkou a hymnou.

Špinavý příběh začal na zimních olympijských hrách v ruském Soči v roce 2014, poukazuje vlivný server. Nastiňuje, že ruští sportovní činitelé za pomoci tajné služby FSB vedli sofistikovanou operaci, v rámci které byly sportovcům podávány výkon zvyšující látky, což bylo maskováno tajnou výměnou pozitivních vzorků odebrané moči za vzorky čisté.

Utajovaný program, který se týkal desítek sportovců, odhalil v roce 2016 šéf moskevské laboratoře Georgij Rodčenkov, když zpochybnil férovost olympijské soutěže, připomíná Washington Post. Dodává, že Rusko bylo následně vyloučeno z mezinárodních sportovních akcí, ale zákaz byl loni odvolán výměnou za příslib, že země poskytne WADA databázi uvedené moskevské laboratoře.

Tato data byla považována za klíčová, protože by umožnila určit, kterým ruským sportovcům se podával doping, a očistil ty, kteří se programu neúčastnili, uvádí prestižní deník. Odkazuje na vyjádření WADA, že databáze by umožnila antidopingovým orgánům konečně vyřešit obvinění ze systémového spiknutí při dopingu ruských sportovců a za případem učinit tlustou čáru.

Adekvátní trest

Databáze, která byla 10. ledna letošního roku WADA předána, ovšem byla plná dalších manipulací, na což vyšetřovatelé přišli, kdy je srovnali s kopií, kterou jim v roce 2017 poskytl Rodčenkov, upozorňuje americký server. Podotýká, že rozporné záznamy byly vymazány, jiné chybně datovány a tyto machinace se ruská strana snažila záměrně zakrýt.

Média přinesla zprávu, že vymazáno bylo 15.325 složek a záznamů obsahující ty nejpodstatnější informace, konstatuje washingtonský deník. Za ještě horší označuje zjištění, že v databázi předané WADA se ruští činitelé snažili vytvořit klamné zdání, že Rodčenkov a dva jeho spolupracovníci falšovali záznamy a snažili se sportovce vydírat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zároveň byla vymazána důležitá původní zjištění, která poskytovala důkaz o zakrývání dopingu ruských sportovců v letech 2014 a 2015, píše renomovaný server. Dodává, že revizní výbor WADA označil manipulace za mimořádně závažnou formu nespolupráce v žádosti o poskytnutí databáze a navrhl čtyřletý zákaz.

Svět by neměl trestat tvrdě trénující ruské sportovce, kteří jsou čistí a nejsou součástí maléru vytvořeného jejich vládou,“ konstatuje Washington Post. Čtyřletý zákaz pro Rusko zároveň za daných okolností nevnímá jako neadekvátně tvrdý trest.

Jak prohlásil Mezinárodní olympijský výbor, ruské manipulace s databází představují útok na samotnou důvěryhodnost sportu a útok na celosvětové sportovní hnutí, uzavírá vlivný server.  

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama