Ruští komunisté slavili výročí Leninových narozenin

Ani platná omezení proti šíření koronaviru dnes nezabránila delegaci ruských komunistů oslavit 150 let od narození Vladimíra Iljiče Lenina. Delegace vedená předsedou komunistické strany Gennadijem Zjuganovem položila květy u mauzolea na moskevském Rudém náměstí, kde je uložené nabalzamované tělo vůdce bolševické revoluce. Místo stovek až tisíců Leninových stoupenců ale smělo přijít jen několik desítek lidí.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Vladimír Iljič Lenin
doporučujeme

Mauzoleum, představující i skoro 30 let po pádu komunismu a zániku Sovětského svazu jednu z turistických atrakcí ruské metropole, je pro veřejnost uzavřeno od poloviny března.

Za uplynulých 24 hodin přibylo v Rusku dalších 5236 potvrzených případů nákazy koronavirem. Úřady nyní celkem registrují 57.999 infikovaných. V souvislosti s koronavirem zemřelo více než 500 lidí. Nejhorší situace s nákazou zůstává v Moskvě.

"Bez ohledu na platné nařízení moskevského starosty, kvůli kterému byly uzavřeny mnohé promenádní zóny v Moskvě, komunistům otevřeli přístup na Rudé náměstí. Je ale pravda, že k mauzoleu se nakonec nesměli vydat všichni zájemci, ale jen ti uvedení v seznamu, dohodnutém v kremelskou ochrankou," napsal deník Kommersant na svém webu. "Podle starostova nařízení Moskvané starší 65 let musí od 26. března dodržovat přísnou izolaci," poznamenal list k faktu, že delegaci vedl pětasedmdesátiletý Zjuganov.

Mezitím se zákazy rozšířily i na ostatní Moskvany, kteří smějí z bytu vyjít jen do práce, na nákup do nejbližšího obchodu a lékárny, kvůli vyhledání pomoci či kvůli vyvenčení psa. Jakákoli shromáždění i pod širým nebem jsou zakázána.

"Lidí nebylo moc a obezřetně jsme dodržovali všechna opatření," řekl Kommersantu předák komunistů v moskevském sněmu Nikolaj Zubrilin. "Položili jsme květy u mauzolea a u hrobů u kremelské zdi a pak Gennadij (Zjuganov) uspořádal videokonferenci," dodal. Komunisté se předtím jako vždy setkali u pomníku maršála Georgije Žukova, ale "místo dvou tisícovek lidí, jak tomu obyčejně bývá, přišlo asi 40 lidí", dodal Zubrilin.

Zdroje blízké Kremlu tvrdí, že komunisté dostali povolení položit květiny, "protože pro ně je to speciální svátek". Ale vyjednat povolení prý trvalo měsíc.

Podle tajemníka komunistů Sergeje Obuchova kladení věnců k Leninovým pomníkům po celé zemi proběhlo v klidu s výjimkou dvou měst, Aleksina a Krasnodaru, kde delegáty zadrželi pod záminkou, že vstup do parků je zakázán.

Původně se 22. dubna mělo v Rusku konat celostátní referendum o změnách v ústavě, které by prezidentu Vladimiru Putinovi umožnily setrvat v čele státu až do roku 2036. Komunisté byli kategoricky proti tomuto termínu hlasování, aby to neodsunulo do pozadí oslavy Leninova narození. Nakonec ale referendum bylo odročeno na neurčito kvůli koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může připravit Putina o moc, tvrdí expert. Naznačil scénář

28.05.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová pandemie si od svého vypuknutí vyžádala velký počet obětí, uznává Herman…

Rusko odmítá německá obvinění z hackerství

27.05.2020 22:00 Ruské velvyslanectví v Berlíně odmítlo obvinění, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za hackerským…

V Británii zemřelo dalších 412 lidí nakažených koronavirem

27.05.2020 21:44 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 412 lidí. Na twitteru o tom dnes…

Aféra Cummings: Boris Johnson čelí politické krizi, konzervativcům klesá…

27.05.2020 19:11 Aktualizováno Britští konzervativci čelí kvůli aféře premiérova poradce Dominika Cummingse ohledně porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy