Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru nedávného referenda o ústavních změnách umožní protáhnout hlasování až do tří dnů. Hlasovat se bude také mimo obvyklé volební místnosti. Opozice tyto změny kritizuje z obavy, že usnadní falšování voleb, poznamenala agentura AFP.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Nová pravidla se nemají týkat zářijových regionálních voleb, ale mohlo by se podle nich hlasovat v parlamentních volbách v příštím roce, poznamenal server Newsru.com. Návrhy přijala sněmovna jen hlasy vládní strany Jednotné Rusko, poslanci dalších tří stran zastoupených v parlamentu byli proti. Kvůli tomuto protestu se konečné hlasování odložilo na 21. července, dodal server.

Změny přicházejí po sporném referendu, které trvalo celý týden, od 25. června do 1. července, a schválilo ústavní změny umožňující prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do května 2036.

Při tomto hlasování se bezprecedentním způsobem improvizovalo při zřizování volebních míst v parcích, na lavičkách či dokonce pařezech, aniž byla zajištěna tajnost hlasování, poznamenala AFP.

Úřady tvrdí, že tato opatření byla oprávněná kvůli epidemii covidu-19, ale odpůrci režimu je kritizovali jako prostředek k falšování výsledků, podle kterých ústavní reformu schválilo téměř 78 procent voličů.

V předvečer hlasování se více než 630 členů volebních komisí podepsalo pod výzvu zřeknout se tohoto nápadu na hlasování během několika dnů a zákonem takovou praxi zakázat. V Rusku voliči podle výzvy vždy mohli pohodlně odhlasovat během jediného dne bez dlouhých front.

Sergej Mironov, vůdce strany Spravedlivé Rusko, která se sice počítá k opozici, ale v zásadních věcech podporuje Kreml, podobně jako ostatní opoziční strany v ruském parlamentu varoval před skandály s falšováním hlasování a zpochybněním legitimity voleb, pokud změny budou definitivně přijaty. Hlasování po dobu více dnů může být oprávněné v době pandemie, ale ne nastálo, a proto poslanci jeho strany budou proti, řekl Mironov.

Stejný záměr podle Newsru.com vyjádřili komunisté a poslanci za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. Jeden ze zákonodárců z této strany navrhl celý bod vyřadit z programu, ale opozice byla přehlasována v poměru 97 ku 222 hlasům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo nakažených koronavirem, na Ukrajině padly dva rekordy

07.08.2020 21:40 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5241 nových případů nákazy a 119 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to…

Tokio a Londýn chtějí návrh pobrexitové dohody o volném obchodu do srpna

07.08.2020 21:20 Británie a Japonsko se dohodly na klíčových aspektech pobrexitové smlouvy o volném obchodu. Návrh…

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama