Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru nedávného referenda o ústavních změnách umožní protáhnout hlasování až do tří dnů. Hlasovat se bude také mimo obvyklé volební místnosti. Opozice tyto změny kritizuje z obavy, že usnadní falšování voleb, poznamenala agentura AFP.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Nová pravidla se nemají týkat zářijových regionálních voleb, ale mohlo by se podle nich hlasovat v parlamentních volbách v příštím roce, poznamenal server Newsru.com. Návrhy přijala sněmovna jen hlasy vládní strany Jednotné Rusko, poslanci dalších tří stran zastoupených v parlamentu byli proti. Kvůli tomuto protestu se konečné hlasování odložilo na 21. července, dodal server.

Změny přicházejí po sporném referendu, které trvalo celý týden, od 25. června do 1. července, a schválilo ústavní změny umožňující prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do května 2036.

Při tomto hlasování se bezprecedentním způsobem improvizovalo při zřizování volebních míst v parcích, na lavičkách či dokonce pařezech, aniž byla zajištěna tajnost hlasování, poznamenala AFP.

Úřady tvrdí, že tato opatření byla oprávněná kvůli epidemii covidu-19, ale odpůrci režimu je kritizovali jako prostředek k falšování výsledků, podle kterých ústavní reformu schválilo téměř 78 procent voličů.

V předvečer hlasování se více než 630 členů volebních komisí podepsalo pod výzvu zřeknout se tohoto nápadu na hlasování během několika dnů a zákonem takovou praxi zakázat. V Rusku voliči podle výzvy vždy mohli pohodlně odhlasovat během jediného dne bez dlouhých front.

Sergej Mironov, vůdce strany Spravedlivé Rusko, která se sice počítá k opozici, ale v zásadních věcech podporuje Kreml, podobně jako ostatní opoziční strany v ruském parlamentu varoval před skandály s falšováním hlasování a zpochybněním legitimity voleb, pokud změny budou definitivně přijaty. Hlasování po dobu více dnů může být oprávněné v době pandemie, ale ne nastálo, a proto poslanci jeho strany budou proti, řekl Mironov.

Stejný záměr podle Newsru.com vyjádřili komunisté a poslanci za nacionalistickou Liberálně-demokratickou stranu Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. Jeden ze zákonodárců z této strany navrhl celý bod vyřadit z programu, ale opozice byla přehlasována v poměru 97 ku 222 hlasům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama