S novičokem podle Moskvy pracovala řada západních zemí

S látkami ze skupiny novičok pracovalo mnoho západních zemí i specializované struktury Severoatlantické aliance. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí v reakci na výzvy, aby Moskva pohnala k zodpovědnosti osoby, jež mohou za útok na ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"V souvislosti s kategorickými tvrzeními, že zde byla vyvinuta (nervově paralytická látka novičok), je nutné říci následující: po řadu let specialisté v mnoha západních zemích a ve specializovaných strukturách NATO pracovali s touto širokou skupinou chemických látek," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

Francie a Německo v pátek vybídly Rusko, aby vysvětlilo Navalného otravu. Žádají, aby Moskva postavila před spravedlnost osoby, jež za útok nesou zodpovědnost. "(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," prohlásili šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Ruská diplomacie dříve uvedla, že od Německa nedostala žádné důkazy, které by potvrzovaly, že opozičník byl otráven. Ruští lékaři navíc podle Moskvy otravu vyloučili a tvrdí, že Navalného zdravotní potíže patrně způsobily problémy s metabolismem.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité.

Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové z tohoto týdne dospěli nade vší pochybnost k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou typu novičok, která byla svého času vyvíjena v Sovětském svazu.

Tvrzení, že novičok jsou schopny vyrábět i další státy než jen Rusko, používala Moskva i v případě otravy někdejšího agenta ruské rozvědky Sergeje Skripala. Ten byl podle britských vyšetřovatelů otráven v březnu 2018 v Salisbury právě touto látkou; za pachatele byli přitom označeni agenti ruské tajné služby. Rusko se tehdy bránilo mimo jiné výrokem českého prezidenta Miloše Zemana, že se novičok v České republice v malém množství vyráběl a testoval, přičemž po testování byl zničen. Premiér Andrej Babiš tehdy uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu novičoku, který byl k útoku použit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama