S novičokem podle Moskvy pracovala řada západních zemí

S látkami ze skupiny novičok pracovalo mnoho západních zemí i specializované struktury Severoatlantické aliance. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí v reakci na výzvy, aby Moskva pohnala k zodpovědnosti osoby, jež mohou za útok na ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"V souvislosti s kategorickými tvrzeními, že zde byla vyvinuta (nervově paralytická látka novičok), je nutné říci následující: po řadu let specialisté v mnoha západních zemích a ve specializovaných strukturách NATO pracovali s touto širokou skupinou chemických látek," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

Francie a Německo v pátek vybídly Rusko, aby vysvětlilo Navalného otravu. Žádají, aby Moskva postavila před spravedlnost osoby, jež za útok nesou zodpovědnost. "(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," prohlásili šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Ruská diplomacie dříve uvedla, že od Německa nedostala žádné důkazy, které by potvrzovaly, že opozičník byl otráven. Ruští lékaři navíc podle Moskvy otravu vyloučili a tvrdí, že Navalného zdravotní potíže patrně způsobily problémy s metabolismem.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité.

Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové z tohoto týdne dospěli nade vší pochybnost k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou typu novičok, která byla svého času vyvíjena v Sovětském svazu.

Tvrzení, že novičok jsou schopny vyrábět i další státy než jen Rusko, používala Moskva i v případě otravy někdejšího agenta ruské rozvědky Sergeje Skripala. Ten byl podle britských vyšetřovatelů otráven v březnu 2018 v Salisbury právě touto látkou; za pachatele byli přitom označeni agenti ruské tajné služby. Rusko se tehdy bránilo mimo jiné výrokem českého prezidenta Miloše Zemana, že se novičok v České republice v malém množství vyráběl a testoval, přičemž po testování byl zničen. Premiér Andrej Babiš tehdy uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo ČR za možnou zemi původu novičoku, který byl k útoku použit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Británie má rekordní počet nově nakažených, přes 6500

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Británie dnes ohlásila 6634 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama