Schůzka v Bílém domě nebude. Kosovský premiér kvůli obžalobě Thaçiho zrušil jednání se Srbskem

Kosovský premiér Avdullah Hoti zrušil kvůli domácí politické situaci cestu do Spojených států, kde měl v sobotu vést konzultace se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Cestu do Washingtonu odřekl ve středu i prezident Hashim Thaçi poté, co byl zvláštním tribunálem v Haagu obviněn z válečných zločinů. Schůzka budila nelibost diplomacie Evropské unie.

Hashim Thaçi
doporučujeme

Americký vyslanec pro kosovsko-srbský dialog Richard Grenell ve středu uvedl, že se schůzka uskuteční navzdory Thaçiho absenci, a to za účasti právě Hotiho. Jednání s Vučičem a premiérkou Anou Brnabičovou se mělo věnovat obnovení rozhovorů o normalizaci vztahů a především pak ekonomickým otázkám.

"Kvůli novému vývoji v Prištině v důsledku obvinění prokurátora jsem se vrátil do země, aby situaci řešil. Informoval jsem vyslance Grenella, že se setkání 27. června v Bílém domě nezúčastním," napsal dnes Hoti na twitteru.

Prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu ve středu oznámil, že Thaçi je coby bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) mezi deseti osobami obžalovanými z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd spáchaných na Srbech, Romech i kosovských Albáncích z řad politické opozice. UÇK vedla koncem 90. let ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.

Kosovo, které nyní z 90 procent obývá albánské obyvatelstvo, v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Bělehrad tento krok neuznal a bojuje proti němu diplomatickými prostředky. Od roku 2011 vedou obě balkánské země za zprostředkování EU rozhovory o normalizaci vztahů, v posledních dvou letech však uvízly ve slepé uličce.

Plánovaná schůzka ve Washingtonu byla iniciativou zprostředkovatele Grenella, který je zároveň blízkým spolupracovníkem prezidenta Donalda Trumpa. Podle DPA budila od počátku kontroverze, neboť její organizátoři zcela obešli unijní diplomacii, která o odblokování dialogu dlouhodobě usiluje.

Zvláštní unijní zmocněnec pro tuto problematiku Miroslav Lajčák minulý týden navštívil Prištinu a začátkem tohoto týdne i Bělehrad s cílem znovuzahájit rozhovory. Podle informací médií by se schůzka mezi kosovskými a srbskými představiteli mohla uskutečnit 17. července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonovi konzervativci letošní sjezd uspořádají přes internet

07.07.2020 22:04 Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra…

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy