Šéf WHO po neshodách s USA vyzval k jednotě v boji s koronavirem

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že lituje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit finanční příspěvky organizaci. Pokud bude svět rozštěpen, koronavirus trhlin využije, varoval šéf WHO podle agentury Reuters.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Spojené státy americké jsou dlouhodobým a štědrým přítelem WHO a my doufáme, že jím budou i nadále," řekl Tedros na dnešní tiskové konferenci. "Litujeme rozhodnutí prezidenta Spojených států nařídit pozastavení financování WHO," dodal.

WHO podle jejího šéfa vyhodnocuje dopad amerického rozhodnutí a "pokusí se zaplnit jakékoli výpadky společně s partnery". Nyní je ale podle Tedrose čas na to, aby se svět sjednotil ve společném boji proti šíření koronaviru, který označil za "nebezpečného nepřítele".

Trumpovo rozhodnutí kritizovala řada světových osobností a politiků. Trumpův krok nepovažuje v době nynější pandemie nemoci covid-19 za vhodný ani Evropská unie.

Trump přikázal platby do fondů WHO pozastavit kvůli tomu, že organizace podle něj nezvládla proti koronaviru včas zasáhnout. Šéf Bílého domu také prohlásil, že WHO nekriticky přijímala zprávy o šíření viru v Číně od čínské vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup.

USA jsou největším přispěvatelem WHO. Loni jí poskytly více než 400 milionů dolarů (kolem deseti miliard korun), což je přibližně 15 procent rozpočtu organizace, uvedla agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy