Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie částečně obnovila zákaz vycházení. Nařízení platí od dnešního dopoledne na území metropole Skopje a některých dalších měst i celých okresů, skončit by mělo v pondělí, informoval server Balkan Insight. Balkánská země dnes zaznamenala nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku epidemie.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví země s více než dvěma miliony obyvatel dnes ohlásilo 120 infikovaných koronavirem za posledních 24 hodin. Bilance tím překonala dosavadní rekord 107 nakažených ze 16. dubna.

Kromě metropole byl zákaz vycházení vyhlášen v dalších třech větších městech: Tetovu, Kumanovu a Štipu a dalších sedmi venkovských okresech. Ve zbytku země kabinet zavedl zákazy vycházení během noci.

Znovuzavedení zákazu vycházení následuje pouhý týden poté, co jej vláda v rámci rozvolňování restrikcí zrušila a nechala otevřít restaurace, kavárny a bary, připomíná agentura Hina.

Vláda nyní čelí kritice, že omezení pohybu zrušila předčasně a přivírala oči nad masovými shromážděními během nedávných náboženských svátků - pravoslavných velikonoc a ramadánu.

Ministr zdravotnictví Venko Filipče odmítl, že by se zdravotnické úřady dopustily jakéhokoliv pochybení. Prudký nárůst případů onemocnění covid-19 ve středu přičetl "ztrátě disciplíny" obyvatel a nedostatečné kontrole ze strany policie.

Ředitel centra veřejného zdraví ve Skopje Arben Ziberi řekl médiím, že hlavním ohniskem nákazy v hlavním městě je čtvrť Čair, která je obývána převážně muslimy a kde mnoho věřících v druhé půli května slavilo ramadán v tamních mešitách i na četných oslavách. Situace je tu prý ale pod kontrolou, potíže podle něj dělá jen několik jednotlivců, kteří odmítají spolupracovat s úřady.

Překotné zvýšení počtu infikovaných nelze nicméně přičíst jednomu faktoru, podotýká Balkan Insight. Například ve Štipu, kde převládají křesťané, se nákaza rozšířila mezi dělníky několika textilních závodů. Ty musela vláda následně uzavřít.

Od začátku pandemie se v balkánské zemi koronavirem nakazilo 2611 osob, z nichž 1621 se již uzdravilo. V důsledku komplikací doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo 147 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Útočník pobodal na jihu Norska tři ženy, jedna zemřela

15.07.2020 16:44 Muž na jihu Norska pobodal v noci na dnešek tři ženy a jednu z nich zabil. Podle agentury AP to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama