Severní Makedonie je nasupená na EU, premiér Zaev chce předčasné volby

Severomakedonský premiér Zoran Zaev dnes oznámil, že si přeje předčasné volby poté, co se lídři Evropské unie neshodli na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Uvedla to agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Makedonie, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsem zklamaný a naštvaný a vím, že lidé se cítí stejně," řekl dnes Zaev na tiskové konferenci. Neshodu evropských lídrů považuje za "historickou chybu".

"Nemá smysl ztrácet čas, a proto navrhuji rychle uspořádat předčasné volby, v níž vy, občané, rozhodnete, jakou cestou se vydáme," cituje agentura AFP Zaeva. Zahájení přístupových rozhovorů pro něj byla hlavním bodem jeho dosavadního politického úsilí.

Pro zahájení přístupových rozhovorů sice byla velká většina zemí, ale k potřebné jednomyslnosti to nestačilo. Proti se stavěl zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Summit EU oběma státům slíbil začít jednání do konce října, pokud Severní Makedonie a Albánie splní stanovené podmínky. Tirana i Skopje podle Evropské komise požadavkům vyhověly, avšak summit se na slíbeném kroku neshodl. Podle diplomatů byla proti zejména Francie, výhrady mělo i Nizozemsko a Dánsko.

"Chci říct jasně, že to není vina Albánie a Severní Makedonie... ty jsou připraveny. Bohužel nejsou připraveny některé členské země," řekl v pátek předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci.

zdroj: YouTube

Zaev se má v neděli setkat s prezidentem Stevem Pendarovským a dalšími makedonskými politiky, s nimiž probere další kroky. Předčasné volby musí schválit parlament, v němž má nicméně Zaevova středolevá koalice většinu, a pro návrh je i většina opozice.

Sociální demokrat Zaev se k moci dostal v roce 2017 a cílem jeho veškerého dosavadního politického snažení bylo nasměrovat Severní Makedonii k přejetí do EU. Kvůli nedávné dohodě s Řeckem ohledně nového názvu země, tedy na Severní Makedonii z původního označení Makedonie, musel čelit ostré opozici nacionalistů. Atény ale poté přestaly blokovat zahájení přístupových rozhovorů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

30.05.2020 19:35 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215…

Počet nakažených v Rusku atakuje hranici 400 tisíc, denní přírůstek úmrtí…

30.05.2020 10:38 Denní přírůstek úmrtí pacientů s koronavirem se v Rusku za uplynulých 24 hodin proti předchozímu…

Padne další smlouva o kontrole zbrojení? Americký deník zmiňuje i Česko

30.05.2020 00:01 NÁZOR - Účinnost smluv o kontrole zbrojení se odvíjejí od vůle zemí, které je podepsaly, deklaruje…

WHO a 37 zemí vyzvaly ke sdílení vakcín a léků na covid-19

29.05.2020 20:32 Světová zdravotnická organizace (WHO) a 37 zemí světa dnes vyzvalo ke společnému vlastnictví vakcín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy