Severní Makedonie má novou vládu, šéfem diplomacie je poprvé etnický Albánec

Sociální demokraté bývalého severomakedonského premiéra Zorana Zaeva se dohodli s nejsilnější stranou albánské menšiny DUI na vytvoření nové vládní koalice. V jejím čele stane opět Zaev. Ministrem zahraničí bude poprvé v dějinách země etnický Albánec, informovala dnes televize TV21.

Zoran Zaev
doporučujeme

DUI, která si v předvolební kampani nárokovala premiérský post, podle koaliční dohody dostane možnost jmenovat předsedu vlády 100 dní před příštími volbami.

Obě strany tvořily kabinet od roku 2017 do začátku letošního ledna, od kdy vládla úřednická vláda. Předčasné volby loni v říjnu vyvolal proevropský Zaev poté, co se členské státy Evropské unie neshodly na zahájení přístupových rozhovorů.

Červencové předčasné volby vyhrála Zaevova koalice se ziskem 46 křesel ve 120členném Shromáždění, albánská DUI obdržela 15 mandátů. V parlamentu tak bude mít nová koalice těsnou většinou 61 hlasů. Další hlas dodá poslanec menší albánské strany a je možné, že se ke koalici přidruží i další méně významná politická uskupení.

Lídři obou stran se dohodli, že budou pokračovat v euroatlantické integraci. Díky dohodě s Řeckem se balkánská země letos v březnu stala členem Severoatlantické aliance, o členství v EU usiluje.

Albánci tvoří přibližně čtvrtinu obyvatelstva Severní Makedonie. V minulosti v zemi panovalo velké napětí kolem separatistických tendencí v části této národnostní menšiny. Požadavek šéfa DUI Aliho Ahmetiho na premiérský post pro Albánce byl považován za největší úskalí pro obnovení původní vládní koalice.

Prvním albánskojazyčným ministrem zahraničí Severní Makedonie se podle stanice TV21 stane Bujar Osmani. Etnický Albánec obsadí také post prvního místopředsedy vlády a šéfa parlamentu - ten si patrně udrží současný předseda Talat Džaferi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Křivka epidemie v Rusku stoupá. Poprvé od června je přes 8000 nakažených…

28.09.2020 13:50 V Rusku za poslední den přibylo 8135 nakažených koronavirem, je to nejvíce od 16. června. Od…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

V Náhorním Karabachu se bojovalo i přes noc, po Arménii mobilizuje i…

28.09.2020 10:11 Aktualizováno Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama