U ruského Severodvinsku vznikl radioaktivní mrak. Už je vše v normě, tvrdí úřad

Ruská státní meteorologická služba znovu ujistila, že po explozi před třemi týdny na střelnici ruského vojenského námořnictva u Severodvinsku se v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. Nyní je ale v normě a stabilizovala se. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně sedmi lidí, šest bylo zraněno.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

radioaktivita
doporučujeme

Radiace se podle meteorologické služby na krátko zvýšila kvůli "přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů". Oblak "se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu", citoval Interfax ze sdělení úřadu.

Rusko po výbuchu a zprávách o zvýšené radiaci v oblasti Severodvinsku postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci.

Ruský zástupce u CTBTO Alexej Karpov dnes podle agentury TASS prohlásil, že testy nebyly jadernou zkouškou, ale souvisely s vývojem nových zbraní schopných pronikat protiraketovou obranou. "Testy na vojenské střelnici u Severodvinska souvisely s vývojem zbraní, které jsme museli začít vytvářet jako jedno z odvetných opatření kvůli jednostrannému odstoupení USA od smlouvy o omezení protiraketové obrany v roce 2002," dodal.

Podle médií exploze nastala při testu rakety se zřejmě jaderným zařízením, které bylo součástí pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje armáda nejméně od loňského roku.

Gubernátor Archangelské oblasti Igor Orlov ujistil, že zdraví obyvatel nebylo ohroženo ani při výbuchu, ani následně. "Zranění mezi obyvateli, jakož i zdravotníky, nebyli a nejsou," prohlásil podle serveru Newsru.com. Místní ekolog Alexej Klimov naopak úřadům vyčítá, že se nezmohly na výstrahu obyvatelům, ale místo toho "mlčely a teď nepřetržitě lžou".

Lékaři z oblastní nemocnice v Archangelsku si podle serveru stěžují, že je nikdo nevaroval, že ranění ze střelnice, které po výbuchu ošetřili, jsou ozáření. Následně u jednoho doktora zjistili v organismu radioaktivní cesium, načež úřady rozhlásily, že prý během dovolené v Thajsku jedl kraby zamořené v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima. Ostatní lékaři se výsledky vyšetření nedozvěděli. Podle ministerstva zdravotnictví u žádného z mediků "naměřené hodnoty nepřevýšily přípustnou úroveň".

Oblastní zdravotnické úřady nicméně ruské redakci BBC potvrdily, že nemocnice "v souladu se zavedenými pořádky" prošla "preventivní očistou". Vyšetření podstoupilo více než 110 lidí, z toho dvě desítky v Moskvě. Informací o stavu pacientů se s odvoláním na lékařské tajemství zdržely.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na "pohřeb" ledovce Pizol, mizí před očima

22.09.2019 13:53 Desítky lidí se dnes ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na "pohřební pochod" vysoko do hor k…

Albánie se vzpamatovává ze silného zemětřesení, přes sto zraněných

22.09.2019 08:05 Následný otřes půdy o síle 4,8 stupně vyděsil v noci na dnešek obyvatele Albánie. Znepokojující…

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama