Severoirská policie našla zbraň, kterou loni zastřelili novinářku

Severoirská policie našla zbraň, kterou pachatel loni v Londonderry zastřelil novinářku Lyru McKeeovou. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Policisté doufají, že se jim z pistole podaří získat důkazy, na základě kterých by mohli obvinit střelce. Jeho totožnost podle svých slov už znají.

Lyra McKee
doporučujeme

Tehdy 29letá severoirská novinářka McKeeová loni v dubnu zemřela, když přihlížela nepokojům v Londonderry. Město v minulosti zažilo krvavé střety mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými republikány.

K zastřelení novinářky se přihlásila organizace Nová IRA. Neuznává severoirskou mírovou dohodu z roku 1998, která z velké části ukončila sektářské násilí a položila základy sdílené vlády unionistů a separatistů v Severním Irsku.

McKeeová nicméně nebyla terčem útoku, ale "stála vedle sil nepřítele", jak Nová IRA označuje britské policisty.

V souvislosti se smrtí novinářky policisté v únoru obvinili 52letého muže, o kterém ovšem ví, že nebyl střelcem. Totožnost pachatele prý nicméně znají a doufají, že jej budou moci po forenzní analýze zbraně obvinit.

"Vím, kdo se do toho zapojil. Vím, kdo je střelec. Nová IRA by se neměla mýlit a neměla by citlivě a tiše vedené vyšetřování považovat za vyšetřování, kterému chybí odhodlání a energie," uvedl dnes kriminalista Jason Murphy. "Jak se smyčka pomalu stahuje, měli by ti, kteří ze zbraně stříleli, kteří ji přenášeli, kteří s ní hýbali, kteří ji skladovali, schovávali a jakýmkoli způsobem s ní manipulovali, očekávat u svých dveří policii," dodal.

Smrt McKeeové loni vyvolala obavy z vypuknutí nového sektářského násilí v Severním Irsku. Strach tehdy sílil i kvůli připravovanému odchodu Británie z Evropské unie. Střety mezi zastánci připojení k Irské republice a stoupenci setrvání ve svazku Spojeného království, které ukončila až mírová dohoda z roku 1998, si vyžádaly v druhé polovině 20. století přes 3500 obětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsonovi konzervativci letošní sjezd uspořádají přes internet

07.07.2020 22:04 Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra…

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy