Sibiř decimují rozsáhlé požáry. Inferno vypálilo statisíce hektarů lesa

Stovky hasičů už týdny bojují s lesními požáry v Rusku, zejména na Sibiři, uvedla agentura DPA s odvoláním na lesní správu, podle níž k dnešnímu dni zuří více než padesátka lesních požárů na rozloze asi 8000 hektarů. Plameny hasilo více než 1300 hasičů za podpory 29 letadel.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Požáry na Sibiři
doporučujeme

Mnoho požárů se podařilo v posledních dnech uhasit, a to částečně i díky změně počasí. Podle dřívějších informací úřadů však již shořelo několik set tisíc hektarů lesa, zhruba oblast o rozloze poloviny Jihočeského kraje. Zvláště zasažena je Sibiř, například oblast kolem jezera Bajkal.

Od začátku roku podle listu Argumenty i fakty v Rusku vzniklo více než 5000 lesních požárů. Sezona lesních požár propuká v Rusku každoročně. Letos požáry propukly v řadě oblastí dříve, než bývá obvyklé, upozornil server Newsru.com minulý měsíc. Experti tento jev připsali i tomu, že kvůli protinákazovým omezením lidé odjeli na chaty, kde vypalují suchou trávu, a současně hodně hasičů bylo odvoláno k plnění sanitárních úkolů.

Podle ministerstva životního prostředí asi 70 procent požárů zaviní neopatrná manipulace lidí s ohněm, který se následně vymkne kontrole.

Ruská vláda podle agentury TASS připravuje zpřísnění sankcí za nedbalé zacházení s ohněm. Až dosud za to - v závislosti na závažnosti požáru - mohla hrozit pokuta, nucené práce, anebo nejvýše jeden rok za mřížemi.

V loňském roce se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne osm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglie po koronaviru ubytuje bezdomovce

25.05.2020 08:08 Úřady v Anglii během roku opatří asi 3300 domů, určených pro ubytování bezdomovců v době po…

Počet úmrtí v Británii dál klesá

24.05.2020 19:25 Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v Británii narostl o 118 na 36.793, uvedl dnes…

V Rusku zemřelo za poslední den rekordních 153 lidí s koronavirem

24.05.2020 11:17 Rusko hlásí 153 úmrtí po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což představuje rekordní denní…

Co ukázal koronavirus o Rusku a Putinovi? Profesor má jasno

24.05.2020 00:01 NÁZOR – Poté, co vypukla pandemie nového koronaviru, se ruský prezident Vladimir Putin pokusil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy