Sibiř decimují rozsáhlé požáry. Inferno vypálilo statisíce hektarů lesa

Stovky hasičů už týdny bojují s lesními požáry v Rusku, zejména na Sibiři, uvedla agentura DPA s odvoláním na lesní správu, podle níž k dnešnímu dni zuří více než padesátka lesních požárů na rozloze asi 8000 hektarů. Plameny hasilo více než 1300 hasičů za podpory 29 letadel.

Požáry na Sibiři
doporučujeme

Mnoho požárů se podařilo v posledních dnech uhasit, a to částečně i díky změně počasí. Podle dřívějších informací úřadů však již shořelo několik set tisíc hektarů lesa, zhruba oblast o rozloze poloviny Jihočeského kraje. Zvláště zasažena je Sibiř, například oblast kolem jezera Bajkal.

Od začátku roku podle listu Argumenty i fakty v Rusku vzniklo více než 5000 lesních požárů. Sezona lesních požár propuká v Rusku každoročně. Letos požáry propukly v řadě oblastí dříve, než bývá obvyklé, upozornil server Newsru.com minulý měsíc. Experti tento jev připsali i tomu, že kvůli protinákazovým omezením lidé odjeli na chaty, kde vypalují suchou trávu, a současně hodně hasičů bylo odvoláno k plnění sanitárních úkolů.

Podle ministerstva životního prostředí asi 70 procent požárů zaviní neopatrná manipulace lidí s ohněm, který se následně vymkne kontrole.

Ruská vláda podle agentury TASS připravuje zpřísnění sankcí za nedbalé zacházení s ohněm. Až dosud za to - v závislosti na závažnosti požáru - mohla hrozit pokuta, nucené práce, anebo nejvýše jeden rok za mřížemi.

V loňském roce se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne osm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama