Situace v Kábulu se stabilizovala, Británie evakuovala 2000 Afghánců

Situace v afghánském hlavním městě se po víkendovém příchodu bojovníků Tálibánu stabilizovala, ale zůstává ošidná. Tak dnes hodnotil vývoj britský premiér Boris Johnson na začátku rozpravy o Afghánistánu v dolní komoře britského parlamentu.

Oznámil při tom, že Británie ze země vedle mnoha svých občanů evakuovala přes 2000 Afghánců. Šéf kabinetu zároveň čelil nepříjemným otázkám ohledně plánů kolem přijímání afghánských uprchlíků a celkového přístupu britské vlády, došlo také na kritiku amerického prezidenta Joea Bidena a jeho slov na adresu afghánské armády.

Johnson se podobně jako jiní západní činitelé nechal slyšet, že s rychlostí, s jakou se Tálibán za odchodu zahraničních vojsk dostal zpět k moci, se nepočítalo. Zároveň ale tvrdil, že není pravda, že by britská vláda byla nepřipravená nebo vývoj nepředvídala. "Rozhodně to bylo součástí našeho plánování," uvedl.

Britští novináři ihned připomínali úterní vyjádření britského ministra zahraničí Dominica Raaba, který uvedl, že Londýn vývoj v Afghánistánu zaskočil. V Dolní sněmovně reagovala labouristická poslankyně Angela Eagleová, která Johnsonovo tvrzení o britské připravenosti zpochybňovala. "Pakliže tomu tak bylo, proč byli jak on (premiér), tak ministr zahraničí na dovolené, zatímco se ty události odehrávaly?" uvedla.

Tálibán o víkendu dokončil rychlé tažení napříč Afghánistánem a v neděli bez větších problémů obsadil metropoli Kábul. Vláda podporovaná Západem se zhroutila a ze země uprchl prezident Ašraf Ghaní, načež vypukl chaos na kábulském mezinárodním letišti, kam zamířily davy Afghánců obávajících se represí islámských radikálů.

Podle Johnsona je situace nadále složitá, avšak stabilizovala se a Tálibán nebrání evakuačním operacím zahraničních vlád. "Dosud jsme zajistili bezpečný návrat 306 britských občanů a 2052 Afghánců," citovala premiéra agentura AFP.

Britská vláda v úterý ohlásila, že hodlá přijmout 20.000 afghánských uprchlíků, z toho 5000 do konce roku. Plán dnes v parlamentu kritizoval labouristický poslanec Chris Bryant, který se Johnsona tázal: "Co má dělat těch zbylých 15.000? Sedět a čekat, až je popraví?" Labouristický lídr Keir Starmer označil vládní plán za vágní, ohrožení Afghánci podle něj nemají žádné "dlouhodobé" možnosti.

Tlak na Johnsona vyvíjeli i jeho kolegové z Konzervativní strany. Konzervativní poslanec a bývalý voják Tobias Ellwood hovořil o "zcela neadekvátní" reakci vlády vzhledem k "rozsahu uprchlické krize, které budeme čelit". "Chlubíme se, že jsme globální Británie. Ale kde byla globální Británie na ulicích Kábulu?" tázala se zase expremiérka Theresa Mayová.

Kritiku si vysloužil také americký prezident Biden, který v posledních dnech naznačuje, že samotní Afghánci nebyli ochotni nasadit své životy v boji proti Tálibánu. "Vidět jejich (amerického) nejvyššího velitele, jak zpochybňuje odvahu mužů, s nimiž jsem bojoval... je to ostudné," uvedl v emotivním projevu další bývalý voják v řadách konzervativních poslanců Tom Tugendhat. Labourista Dan Jarvis, který rovněž v Afghánistánu sloužil, označil Bidenova slova za nepatřičná a neuctivá. V Afghánistánu podle amerických zdrojů za posledních dvacet let padlo přes 60.000 místních vojáků a policistů, což jsou mnohonásobně vyšší ztráty oproti těm americkým.

Britský premiér Johnson slíbil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby podpořila afghánské spolupracovníky a zabránila "humanitární krizi". Dodal, že nový afghánský režim bude soudit podle jeho činů, nikoli podle slov. Tálibán ujišťuje, že se nebude mstít pracovníkům dosavadní vlády ani lidem, kteří podporovali zahraniční mise, a že bude respektovat práva žen v rámci islámského práva.

Jeden z lídrů britské armády Nick Carter dnes uvedl, že mezinárodní společenství by mělo dát Tálibánu šanci ukázat jeho současný přístup k vládnutí a vyčkat s kritikou. "Tenhle Tálibán nakonec možná bude jiný než Tálibán, který si lidé pamatují z 90. let," řekl zpravodajské společnosti BBC.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy