Skotsko, Wales a Irsko zrušily některá opatření proti koronaviru

Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes také v Irské republice.

Krásy Skotska, Edinburgh
doporučujeme

Podle stanice BBC se před mnohými skotskými obchody tvořily dlouhé fronty. Dosud mohli lidé ve Skotsku nakupovat jen potraviny, léky a některé další nezbytné zboží, dnes se otevřely i obchody s oblečením či elektronikou. Uzavřené zůstávají dál obchody v nákupních centrech, které nemají vlastní vchod z ulice.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ráno na twitteru vyzvala, aby se lidé chovali při nakupování "zodpovědně". "Dodržujte odstupy, dodržujte hygienická pravidla, noste roušky a respektujte personál, který vás možná vyzve, abyste nakupovali jinak," uvedla.

Otevřít se dnes ve Skotsku mohly také továrny, sklady, výzkumné ústavy a venkovní tržiště. Zavřená zůstává většina kancelářských budov. Povolené jsou opět menší svatby, obyvatelům z nejbližšího okolí se mohou otevřít zoologické zahrady.

Také ve Walesu dnes pokračovali v uvolňování restrikcí, které místní vláda přijala v boji s koronavirem na konci března. Na tři týdny, tedy do začátku letních prázdnin, se otevřely pro část žáků školy. Nově se ve Walesu mohou navštěvovat také členové dvou různých domácností.

Každá ze čtyř částí Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - rozhoduje o přijetí opatření proti šíření koronaviru, uvolňování restrikcí i některých krocích v boji proti následkům pandemie samostatně. Anglie, o jejíchž záležitostech rozhoduje ústřední londýnská vláda premiéra Borise Johnsona, třeba obchody nechala otevřít už v polovině června, v sobotu se v Anglii otevřou v posledním kroku uvolňování i restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea.

V Británii se koronavirem podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo 311.965 lidí, z nichž 43.575 s covidem-19 zemřelo.

Také Irsku, které dnes hlásí 25.439 nakažených a 1735 mrtvých, pokračuje uvolňování restrikcí. Dnes se v zemi otevřely restaurace, hospody, kavárny a bary, které servírují i jídlo. Lidé v nich ale mohou zůstat maximálně hodinu a tři čtvrtě.

Irové mohou ode dneška opět zajít i ke kadeřníkům a holičům, do kostela, muzea, galerie, kina či divadla. Znovu mohou cestovat po celé zemi. Dosud se mohli Irové od domova vzdálit jen na 20 kilometrů. Závěrečná fáze uvolňování je v Irsku naplánována na 20. července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Diplomacie EU: V neděli bude obnoven dialog Srbska a Kosova

06.07.2020 14:26 Z iniciativy Francie se v pátek formou videokonference uskuteční summit, jenž by měl přispět k…

Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl soud

06.07.2020 13:57 Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl dnes soud ve městě Pskov na…

V Rusku přibylo dalších 6611 nakažených koronavirem

06.07.2020 12:08 V Rusku za uplynulý den přibylo 6611 potvrzených případů nákazy koronavirem, informovaly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy