Skotsko, Wales a Irsko zrušily některá opatření proti koronaviru

Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes také v Irské republice.

Krásy Skotska, Edinburgh
doporučujeme

Podle stanice BBC se před mnohými skotskými obchody tvořily dlouhé fronty. Dosud mohli lidé ve Skotsku nakupovat jen potraviny, léky a některé další nezbytné zboží, dnes se otevřely i obchody s oblečením či elektronikou. Uzavřené zůstávají dál obchody v nákupních centrech, které nemají vlastní vchod z ulice.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ráno na twitteru vyzvala, aby se lidé chovali při nakupování "zodpovědně". "Dodržujte odstupy, dodržujte hygienická pravidla, noste roušky a respektujte personál, který vás možná vyzve, abyste nakupovali jinak," uvedla.

Otevřít se dnes ve Skotsku mohly také továrny, sklady, výzkumné ústavy a venkovní tržiště. Zavřená zůstává většina kancelářských budov. Povolené jsou opět menší svatby, obyvatelům z nejbližšího okolí se mohou otevřít zoologické zahrady.

Také ve Walesu dnes pokračovali v uvolňování restrikcí, které místní vláda přijala v boji s koronavirem na konci března. Na tři týdny, tedy do začátku letních prázdnin, se otevřely pro část žáků školy. Nově se ve Walesu mohou navštěvovat také členové dvou různých domácností.

Každá ze čtyř částí Spojeného království - Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - rozhoduje o přijetí opatření proti šíření koronaviru, uvolňování restrikcí i některých krocích v boji proti následkům pandemie samostatně. Anglie, o jejíchž záležitostech rozhoduje ústřední londýnská vláda premiéra Borise Johnsona, třeba obchody nechala otevřít už v polovině června, v sobotu se v Anglii otevřou v posledním kroku uvolňování i restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea.

V Británii se koronavirem podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo 311.965 lidí, z nichž 43.575 s covidem-19 zemřelo.

Také Irsku, které dnes hlásí 25.439 nakažených a 1735 mrtvých, pokračuje uvolňování restrikcí. Dnes se v zemi otevřely restaurace, hospody, kavárny a bary, které servírují i jídlo. Lidé v nich ale mohou zůstat maximálně hodinu a tři čtvrtě.

Irové mohou ode dneška opět zajít i ke kadeřníkům a holičům, do kostela, muzea, galerie, kina či divadla. Znovu mohou cestovat po celé zemi. Dosud se mohli Irové od domova vzdálit jen na 20 kilometrů. Závěrečná fáze uvolňování je v Irsku naplánována na 20. července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moskvě a Petrohradu demonstrovaly stovky lidí proti Putinovi

15.07.2020 21:59 Aktualizováno Stovky lidí dnes v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru…

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama