Skupina Srílančanů popsala, jak je ruští vojáci na Ukrajině mučili

Po opětovném dobytí města Izjum ukrajinskou armádou se objevila četná obvinění z krutostí spáchaných ruskými okupačními silami. O násilnostech nyní vypověděla i skupina Srílančanů, kteří strávili v ruském zajetí několik měsíců, píše server BBC News.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

"Mysleli jsme si, že už se živí ven nedostaneme," prohlásil Diludžan Paththinájakan, který byl jedním ze sedmi občanů Srí Lanky, jež ruské síly zadržely.

Srílančané původně přišli na Ukrajinu za prací či studovat. V květnu vyrazili pěšky ze svých domovů ve městě Kupjansk na severovýchodě Ukrajiny do relativního bezpečí asi 120 kilometrů vzdáleného Charkova. Na prvním kontrolním stanovišti, na které narazili, je ale zajali ruští vojáci.

Ti dali Srílančanům pásky přes oči, svázali jim ruce a převezli je do továrny na výrobu obráběcích strojů ve městě Vovčansk u hranice s Ruskem. To byl začátek čtyřměsíčního utrpení, během nějž byli Srílančané vězněni, využíváni pro nucenou práci, a dokonce i mučeni.

V ruském zajetí dostávali Srílančané jen málo jídla a na toaletu směli jen jednou denně na dvě minuty. Pokud jim někdy bylo povoleno se osprchovat, museli to také zvládnout do dvou minut.

Muži, z nichž většině bylo mezi 20 a 30 roky, byli zadržováni v jedné místnosti. Jediná žena, padesátiletá Mary Edit Uthadžkumarová, byla držena odděleně. Měsíce na samotce si podle ní vyžádaly svou daň.

"Když jsme šli do sprchy, tak nás bili. Já jsem se ani nemohla stýkat s ostatními. Drželi nás zavřené tři měsíce," uvedla Uthadžkumarová. Ženu, která má zjizvený obličej po výbuchu bomby na Srí Lance, rovněž trápí srdeční onemocnění. Žádné léky ale na ně od svých věznitelů nedostala. "Poté, co jsem strávila tolik času o samotě, jsem cítila tenzi. Řekli mi, že trpím duševní chorobou, a dali mi nějaké tabletky, ale já je nebrala," řekla.

Dalším Srílančanům zůstaly po měsících zadržování ještě viditelnější následky. Jeden z mužů ukázal, že mu věznitelé strhali kleštěmi nehty na nohou. I další muž vypověděl, že byl mučen. Ruští vojáci často útočili, když se opili. "Mlátili mě puškou do těla," popsal 35letý Thineš Gogenthiran. "Jednu ránu jsem dostal do břicha a dva dny jsem potom trpěl bolestmi," dodal Gogenthiran, podle nějž po něm jeho trýznitel chtěl peníze.

"Byli jsme strašně naštvaní a smutní, každý den jsme plakali," prohlásil 25letý Dilukšan Robertclive. "Jediné, co nás drželo při životě, byly modlitby - a vzpomínky na rodinu," dodal.

Rusko popírá, že by si při svém tažení na Ukrajině bralo za cíl civilisty nebo páchalo válečné zločiny, vedle výpovědi Srílančanů se ale objevilo množství dalších zpráv o zvěrstvech páchaných ruskými okupačními silami.

V lese u ukrajinského města Izjum bylo objeveno pohřebiště s mnoha těly, z nichž některá nesou stopy mučení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v osvobozených částech Charkovské oblasti bylo v různých městech a obcích odhaleno "více než deset mučíren".

Srílančané se konečně dostali na svobodu, když ukrajinská armáda začala tento měsíc znovu přebírat kontrolu nad oblastmi na východě Ukrajiny, včetně Vovčansku.

Skupina tak mohla pokračovat v pouti do Charkova. Srílančané ale byli sami a neměli mobilní telefony, takže nemohli ani kontaktovat své rodiny. Pak se na ně ale štěstí přece jen usmálo, kdosi si jich všiml a zavolal policii. Jeden z policistů jim půjčil svůj telefon.

Když 40letý Ainkaranathan Ganesamúrthi spatřil na obrazovce svou manželku a dceru, rozplakal se. Následovaly další telefonáty a další slzy. Celá skupina se nakonec shromáždila kolem překvapeného policisty a sevřela ho v objetí.

Srílančané byli dopraveni do Charkova, kde jim byla poskytnuta lékařská pomoc. Dostali také nové oblečení a ubytování v rehabilitačním středisku s bazénem a tělocvičnou. "Teď se cítím opravdu šťastný," uvedl Paththinájakan.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama