Skupina švýcarských politiků hodlá spustit petici za zachování jaderné energie

Skupina švýcarských politiků vytvořila organizaci Stop Blackouts a hodlá spustit petici požadující revizi energetické politiky země s cílem zajistit dostatečné dodávky elektřiny a zachovat jadernou energii.

Švýcarsko nyní plánuje ukončit činnost svých pěti jaderných reaktorů na základě rozhodnutí z roku 2017, které bylo vyvoláno obavami o bezpečnost po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011. Jeden jaderný reaktor již odstavilo, uvedla agentura Reuters.

Podle pravidel švýcarské přímé demokracie může být ústava změněna prostřednictvím referenda. Aby bylo referendum uskutečněno, je potřeba za 18 měsíců shromáždit 100.000 podpisů.

Iniciativa Stop Blackouts uvedla, že plánuje spustit petici v úterý. Pět ze šesti členů výboru organizace jsou zákonodárci ze středových a pravicových stran.

"Až donedávna mělo Švýcarsko bezpečnou výrobu elektřiny prakticky bez oxidu uhličitého: ekologicky a klimaticky šetrná kombinace vodní a jaderné energie má být bezdůvodně opuštěna," uvádí se na internetových stránkách Stop Blackouts.

"Bez jaderných elektráren se neobjedeme," řekla švýcarskému listu SonntagsZeitung předsedkyně výboru Stop Balckouts Vanessa Meuryová. Změna ústavy, o kterou skupina usiluje, by učinila Bern oficiálně zodpovědný za zajištění dodávek energie s využitím jakékoliv formy výroby elektřiny šetrné k životnímu prostředí.

V úterý má švýcarská vláda představit plán, jak se hodlá vyrovnat s případným nedostatkem energie způsobeným válkou na Ukrajině. Plán by měl upřednostnit dobrovolné snižování spotřeby ze strany spotřebitelů. Švýcarsko celkově vyrábí více elektřiny, než spotřebuje, ale v zimě je závislé na dovozu od sousedů.

V případě nedostatku elektřiny by se země mohla uchýlit ke čtyřhodinovým regionálním výpadkům, řekl v červenci jeden z vysokých představitelů energetického sektoru.

Plynová krize také přiměla sousední Německo k tomu, aby zvážilo prodloužení životnosti svých tří zbývajících jaderných elektráren.

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy