Slovensko kvůli covid-19 omezilo volný pohyb lidí, vyvolalo to třenice v koalici

Omezení volného pohybu lidí na Slovensku kvůli koronaviru dnes, v první den jeho platnosti, vyústilo už dopoledne kvůli plošným policejním kontrolám na silnicích v rozsáhlé kolony. Situace v dopravě vedla k slovní přestřelce mezi premiérem Igorem Matovičem a vicepremiérem Richardem Sulíkem. Matovič se odpoledne za problémy na silnicích omluvil, postup policie označil za sabotáž příslušného usnesení vlády. Odpoledne už policisté podle médií přistoupili pouze k namátkovým kontrolám řidičů.

Bratislava
doporučujeme

Zákaz volného pohybu lidí na veřejnosti se na Slovensku nevztahuje například na cesty do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nutným nákupům či na pobyt osob v přírodě v rámci okresu bydliště. Omezením volného pohybu obyvatel, které potrvá do pondělí, chce vláda utlumit cestování v době velikonočních svátků, a zamezit tak rychlému šíření koronaviru.

Již v noci na dnešek policie nasadila na hranice mezi jednotlivými okresy hlídky, které začali kontrolovat dodržování vládního rozhodnutí o rozšíření nouzového stavu kvůli pandemii nemoci covid-19. Dopravní servis veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska dopoledne hlásil z vícero silnic až několikahodinové zdržení. Dlouhé kolony se kvůli plošným kontrolám řidičů vytvořily například na příjezdových komunikacích do slovenské metropole, kam dojíždějí za prací tisíce lidí. Opatření na hranicích zase způsobila kolony na česko-slovenském dálničním hraničním přechodu Lanžhot-Brodské ve směru do země pod Tatrami.

"Z boje proti koronaviru jsme udělali fetiš. Po celém Slovensku se tvoří kilometrové zácpy na jinak poloprázdných dálnicích. Zavřeli jsme desítky tisíc malých obchodů a vláda není schopna jim ani přispět na nájemné. To je šílené a musí to skončit," napsal na sociální síti vicepremiér a šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Dodal, že premiérovi Igoru Matovičovi se nemůže dovolat.

Matovič zase prohlásil, že nemá rád, když někteří koaliční kolegové hrají sobecké hry. "Neschopnost podpořit cokoli nepopulárního, co je udělané ve veřejném zájmu, a zveřejňování výplodů své mysli na Facebooku je v takovéto chvíli mimořádně nezodpovědné," uvedl na sociální síti Matovič.

Po kolapsu dopravy Matovič napsal, že kontroly měly být jen namátkové a že některým hlídkám se to trochu vymknulo z rukou. Později ovšem tento příspěvek premiér smazal a za plošné kontroly zkritizoval policejního prezidenta. Šéf slovenské policie v prohlášení naopak uvedl, že policie postupovala v souladu s usnesením vlády a že s připravovanými opatřeními se ztotožnilo i ministerstvo vnitra. Média v této souvislosti připomněla starší vyjádření ministra vnitra Romana Mikulce, že hlídky budou zastavovat každé vozidlo.

Slovenský svaz pekařů tvrdil, že kolaps dopravy způsobuje výrazné zpoždění při zásobování prodejen pekárenskými výrobky. "Zákon nám nařizuje, v jakých časových intervalech od upečení musíme zboží dopravit do prodejen, a opatření nám to výrazně komplikují," uvedla šéfka svazu Tatiana Lopúchová. Na problémy s rozvozem potravin zase upozornila Slovenská zemědělská a potravinářská komora.

Nasazení policie a také vojáků k dohledu na dodržování veřejného pořádku v době omezení volného pohybu osob nepodpořila nejen SaS, ale ani další menší strana ze čtyřčlenné koalice premiéra Igora Matoviče. Jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti po přesvědčivém vítězství v únorových volbách obsadilo v nové vládě polovinu křesel.

Ministerstvo vnitra pro dnešek i ve čtvrtek zrušilo úřední hodiny na dopravních inspektorátech i odděleních dokladů. Podobné opatření se týká také úřadů práce a finančních a celních úřadů.

V pátek a v pondělí je na Slovensku kvůli Velikonocům tradičně svátek. Prodloužený velikonoční víkend dosud Slováci využívali k návštěvám rodiny, známých nebo k pobytům na horách. To bylo spojeno s cestováním po celé zemi. V některých regionech zase Slováci dodržovali velikonoční tradice, které jsou stejně jako v Česku spojeny s vyšleháním žen pomlázkou či s poléváním něžného pohlaví vodou.

Zpřísnění opatření kvůli koronaviru kolem velikonočních svátků Matovič zdůvodnil snahou udržet mírný průběh pandemie na Slovensku. V pětimilionové zemi testy odhalily koronavirus u 581 zkoumaných vzorků. Úřady potvrdily dvě úmrtí v souvislosti s koronavirem, 13 lidí se z nemoci covid-19 vyléčilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Vakcína návrat běžného života nepřinese, obává se expert

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Boje v Karabachu si podle Putina vyžádaly už skoro 5000 životů

22.10.2020 21:53 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama