Slovům o kompenzaci za Vrbětice chybí racionální vysvětlení, řekla mluvčí ruské diplomacie

Vyjádření českých úřadů, že má Moskva zaplatit kompenzaci za škody, které vznikly při explozích v roce 2014 v muničním skladu ve Vrběticích, postrádají racionální vysvětlení. Uvedla to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v komentáři, který zveřejnila ruská diplomacie na svých internetových stránkách.

Eurozpravy.cz

"V poslední době z Prahy v souvislosti s rusko-českými vztahy stále zaznívají prohlášení, u kterých je obtížné nalézt racionální vysvětlení. Shodli se už na tom, že prý má Rusko zaplatit miliardovou kompenzaci za důsledky incidentu, jehož vyšetřování neskončilo, a v Praze se sami ve verzích příčin nemohou dobrat toho, co se stalo," poznamenává Zacharovová. Pokusy přesunout zodpovědnost za "zničení bilaterálních vztahů na Moskvu pomocí absurdních argumentů" podle ní působí "neohrabaně."

Mluvčí dále tvrdí, že Praha několik let systematicky komplikovala práci ruského velvyslanectví. "Poté následovaly cynické bakchanálie se stržením pomníku osvoboditele Prahy maršála Sovětského svazu I. S. Koněva v dubnu 2020 a vyhoštění dvou pracovníků ruské diplomatické mise, prý plánujících otrávení pražského primátora ricinem. No a potom si vymysleli napínavý námět o skladištích ve Vrběticích," uvádí Zacharovová s tím, že česká strana se "definitivně zamotala ve vlastních výmyslech."

Ruská tisková agentura TASS v souvislosti s komentářem Zacharovové píše, že český ministr zahraničí Jakub Kulhánek 31. května uvedl, že Praha se nadále přiklání k myšlence požadovat od Ruska finanční kompenzaci za škody ve Vrběticích. "Dříve ministryně financí a vicepremiérka Česka Alena Schillerová uvedla, že republika má v úmyslu požadovat od Ruska nejméně miliardu korun (přibližně 39 milionů eur) jako náhradu za materiální škody," píše agentura.

Kulhánek na konci května oznámil, že vznikne pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev financí a obrany, která se bude zabývat možným odškodněním obyvatel v okolí Vrbětic na Zlínsku. V nejbližší době by podle něj také mohla být Rusku adresována žádost o náhradu škody.

Mezi Ruskem a Českem panuje v poslední době výrazné napětí a Moskva nedávno zařadila ČR spolu se Spojenými státy na seznam zemí, které vůči ní nejsou přátelské. Učinila tak poté, co Praha oznámila, že z výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby. Následovalo vzájemné vyhošťování diplomatů a omezení počtu pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě na stejnou úroveň.

Témata: EZ

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje