Směny lékařů na Ukrajině kvůli covidu trvají i 42 hodin

Pacientů, kteří se nakazili koronavirem, na Ukrajině každý den přibývá. Běžná směna lékaře Oleksandra Molčanova, který pracuje v nemocnici ve městě Kachovka, tak trvá běžně až 42 hodin. Z toho 24 stráví v nemocnici, 18 hodin pak ve stanech před ní, kde vzniklo 120 dalších lůžek pro pacienty s nemocí covid-19, napsala agentura AP. Dosud nejvyšší denní nárůst počtu obětí souvisejících s covidem Ukrajina zaznamenala v úterý, kdy zemřelo 838 pacientů.

Očkování postupuje pomalu v celé východní Evropě, Ukrajina nicméně patří k zemím, které mají nejméně proočkovaných v regionu. A i kvůli podfinancovanému zdravotnímu systému se situace v zemi každý den zhoršuje.

"Opět se snažíme hasit požár. Je to jako kdybychom pracovali na frontě, ale naše síla a schopnosti jsou omezené," říká dvaatřicetiletý Molčanov. Když jeho vyčerpávající směna skončí, jde si domů na dva dny odpočinout a vyspat se. Pak se zase vrací pomáhat nemocným. "Situace se zhoršuje. Lůžka v nemocnicích docházejí, stav pacientů je čím dál tím vážnější a navíc máme nedostatek lékařů a zdravotnického personálu," dodává. Ve stanech před nemocnicí je 120 lůžek, 87 jich je plných a další nemocní neustále přibývají. Molčanov je přitom jedním ze tří lékařů, kteří se o pacienty starají.

Problémem je rovněž nedostatek nemocnic, zejména v malých městech. Lidé tak musí jezdit za zdravotní péčí často velmi daleko. A pokud má pacient natolik vážný problém, že si musí zavolat sanitku, může se stát, že na ni čeká až osm hodin.

Ukrajinci si mohou vybrat mezi vakcínami firem Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Sinovac. Plně naočkováno je v zemi ale jen 21 procent ze 41 milionů obyvatel. Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví nebylo očkováno 97 procent pacientů s vážným průběhem nemoci.

Prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil každému plně očkovanému Ukrajinci 1000 hřiven (asi 840 korun), obavy z očkování ale v zemi přetrvávají. A to i přesto, že lékaři zdůrazňují, jak jsou vakcíny vysoce účinné při prevenci úmrtí a hospitalizace.

Jedním z pacientů, který skončil připojený na kyslík na lůžku ve stanu před nemocnicí, je i Oleksandr Kymanov, který se odmítl očkovat. Vakcína je podle něj "zbytečná" a "lidé se stejně nakazí a onemocní". Podle lékařů se v zemi šíření nejrůznější fámy o vakcínách, jako například, že obsahují čipy či způsobují neplodnost, což vede k nárůstu počtu nakažených a obětí.

"Lidé věří těm nejabsurdnějším fámám. I starší lidé z rizikových skupin ve velkém odmítají očkování, což je velmi nebezpečné a navíc to zvyšuje nápor na lékaře," říká lékař Oleksandr Molčanov. "Lidé věří více svým sousedům než lékařům," dodává.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Scholzovi dochází trpělivost. Netanjahua varoval před eskalací situace v regionu

Německý kancléř Olaf Scholz opětovně varoval v neděli v telefonickém rozhovoru izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před eskalací situace na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy