Snaha zapálit vlajku vyvolala spor mezi Srbskem a Černou Horou

Černá Hora a Srbsko si dnes vzájemně předvolaly velvyslance poté, co se fanoušci klubu Crvena zvezda Bělehrad pokusili zapálit černohorskou vlajku. Měl to být protest proti chystanému černohorskému zákonu o náboženských svobodách, který může vést k odebrání majetku srbské pravoslavné církve v Černé Hoře a je dlouhodobým zdrojem napětí ve vztazích obou zemí.

Po skončení čtvrtečního basketbalového zápasu mezi Crvenou zvezdou a německým Bayernem se v noci tisíce srbských fanoušků odebraly před černohorské velvyslanectví v Bělehradě. Zde demonstranti, mezi nimiž byly podle serveru Balkan Insight i krajně pravicové skupiny, zábavní pyrotechnikou stříleli na visící černohorskou vlajku.

Černohorské ministerstvo zahraničí si v reakci předvolalo srbského velvyslance, neboť úřady v Bělehradě podle něj nezabránily "zcela nepřijatelnému" útoku na budovu ambasády. Srbský velvyslanec v Podgorici protestní nótu odmítl převzít, uvedl server televize N1.

Protest podalo i srbské ministerstvo zahraničí, které si za tímto účelem předvolalo černohorského diplomata v Bělehradě. Útok na černohorskou vlajku sice odsoudilo, Podgoricu ale současně obvinilo ze snahy "přehodit zodpovědnost za krizi na Srbsko". Ani černohorský velvyslanec si nótu nepřevzal.

Černohorský parlament schválil kontroverzní zákon o náboženských svobodách koncem prosince a následně ho stvrdil prezident. Podle kritiků je cílem "ukrást" majetek srbské pravoslavné církvi, což černohorská vláda popírá. V uplynulých dnech proti zákonu protestovaly tisíce lidí po celé zemi.

Církve budou na základě zákona muset prokázat, že byly vlastníky svého majetku už před rokem 1918. Toho roku se Černá Hora stala součástí Jugoslávie. Velká většina pravoslavných objektů, včetně středověkých klášterů a kostelů, je dnes v zemi ve vlastnictví vlivné srbské pravoslavné církve.

Ve čtvrtek srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že má v úmyslu na severu Černé Hory strávit 6. ledna pravoslavný Štědrý den mezi tamní srbskou menšinou. Definitivně se podle svých slov ještě nerozhodl, pro plán má ale údajně požehnání od patriarchy srbské pravoslavné církve. Podle pozorovatelů může tento krok přispět k prohloubení krize, byť Vučić uvádí, že by přijel jako soukromá osoba.

Dlouholetý černohorský prezident a bývalý premiér Milo Djukanović obviňuje srbskou pravoslavnou církev, že razí velkosrbskou politiku a že se snaží podrývat nezávislost Černé Hory, která vystoupila ze společného státního svazku se Srbskem v roce 2006.

Většina z asi 620.000 obyvatel Černé Hory se hlásí k pravoslavné církvi. Tou hlavní je právě srbská pravoslavná církev. V Černé Hoře působí i kanonicky neuznaná černohorská pravoslavná církev, která však disponuje pouze skrovným majetkem a kterou podporuje menší počet věřících než srbskou církev se sídlem v Bělehradě. Srbové přitom tvoří v Černé Hoře méně než třetinu obyvatelstva (29 procent).

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Srbsko Černá Hora

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy