Sochy otrokářů jdou k zemi. Přehodnotí Británie dějiny? Stín padá i na Churchilla

V Británii se s novou naléhavostí otevírá debata o tom, jak by se země měla postavit k některým z nejtemnějších kapitol svých dějin, napsala agentura Reuters. Podnětem k tomu podle ní bylo stržení sochy obchodníka s otroky v anglickém přístavním městě Bristol demonstranty protestujícími proti rasismu.

Sochu Edwarda Colstona, který v 17. století vydělal jmění na obchodu se západoafrickými otroky, v neděli svrhla a hodila do vod přístavu skupina demonstrantů, kteří se účastnili celosvětové vlny protestů proti rasismu.

Sochy postav z britské imperialistické minulosti se v posledních letech staly předmětem sporů mezi těmi, kteří tvrdí, že takové památky pouze odrážejí historii, a těmi, kdo míní, že oslavují rasismus.

Colston býval ve svém rodném Bristolu štědrým dárcem na charitu. V posledních letech už sice existovala kampaň za odstranění sochy, ale úřady nepřesvědčila.

Demonstranti tím, že vzali věci do svých rukou, zvýšili palčivost debaty, která předtím zůstávala omezena na pochody, petice a novinové články a komentáře.

Mluvčí premiéra Borise Johnsona řekl, že zničení sochy představovalo trestný čin. "Premiér plně chápe sílu pocitů v této záležitosti. Ale v naší zemi máme demokratické postupy, které mohou tyto záležitosti vyřešit," řekl mluvčí.

Jiní ale namítají, že zmíněné postupy dosud nebyly s to postihnout bolest způsobenou dědictvím otrokářství.

"Jsou lidé, kteří říkají, že úřady měly po debatě sochu odstranit. Souhlasím. Ale to se neděje. Bristol debatoval o Edwardu Colstonovi roky a nikam se nedostal," připomněla historička Kate Williamsová.

Ulice a několik budov v Bristolu stále nesou Colstonovo jméno. Na podstavci sochy je původní nápis z roku 1895, který chválí Colstona jako "ctnostného a moudrého".

Starosta města Marvin Rees, řekl, že nepodporuje porušování pořádku, komunita ale procházela složitými problémy, které neměly prosté řešení.

"Nikdy bych nepředstíral, že socha otrokáře uprostřed města, ve kterém jsem vyrostl, a někoho, kdo možná vlastnil někoho z mých předků, byla pro mě něco jiného než osobní urážka," uvedl Rees, který má jamajské kořeny.

Policie v Bristolu oznámila, že se takticky rozhodla nezasáhnout, protože to by mohlo mít ještě horší následky. "I když jsem zklamaný, že lidé poškodili jednu z našich soch, chápu, proč se to stalo. Je to velmi symbolické," řekl policejní náčelník Andy Bennett.

Dokonce i britský válečný hrdina Winston Churchill čelí přehodnocování: jeho sochu před sídlem parlamentu v Londýně v neděli kdosi postříkal nápisem "Churchill byl rasista".

#Churchill was a racist. Fuck him as well.In his own words:“I hate Indians. They are a beastly people with a beastly religion." "I am strongly in favor of using poisoned gas against uncivilized tribes.""Aryan stock is bound to triumph." pic.twitter.com/CCyA1rVMQ0

— Kevin Creagh (@MarxistSaint) June 7, 2020

Churchill zastával rasistické a antisemitské názory a kritici ho obviňují, že odepřel dodávky potravin Indii za hladomoru v roce 1943, který zabil více než dva miliony lidí. Někteří Britové už dlouho cítili, že by temnější stránky premiérova odkazu měly být zdůrazňovány více.

Nynější britská diskuse odráží spory ve Spojených státech, často zaměřené na sochy generálů jižanské konfederace z dob občanské války, a v Jižní Africe, kde v roce 2015 univerzita v Kapském Městě odstranila sochu britského kolonizátora Cecila Rhodese.

Související

Více souvisejících

Velká Británie rasismus Winston Churchill

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy