Sociolog: Pozastavit očkování je chyba, krok posílí šíření dezinformací

NÁZOR - V dobách, než koronavirus převrátil naše životy vzhůru nohama, se bizarní konspirační teorie o škodlivosti očkování jevily jako výstřednost, kterou si Evropa může dovolit, konstatuje Jonathan Kennedy v komentáři pro server Politico. Sociolog z londýnské Queen Mary University vysvětluje, že pokud nedůvěra vůči očkování vzbuzovala jisté obavy, politici se mohli uklidňovat, že infekční nemoci představují jen omezenou hrozbu pro veřejné zdraví.

Neoprávněné obavy

Celosvětový průzkum z roku 2019 ukázal, že důvěra v očkování je v Evropě mimořádně nízká, přičemž výsledky byly znepokojivé především ve Francii, kde s tvrzením "vakcíny jsou bezpečné" souhlasila méně než polovina respondentů, nastiňuje odborník. Jako příklad dává pověry ohledně kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a její údajné spojitosti s autismem.  

Myšlenku přinesl v 90. letech vědec Andrew Wakefield a ačkoliv byl jeho výzkum dávno vyvrácen, vedl k poklesu proočkovanosti a dvacetinásobnému nárůstu výskytu spalniček v Evropě, a to jen mezi lety 2016-2019, konstatuje Kennedy. Dodává, že výraznějšímu počtu úmrtí se podařilo zabránit jen díky relativně robustnímu evropskému zdravotnictví.

"Pamatuju si, že v té době jsem přemýšlel, zda jedinou věcí schopnou zlepšit postoj k očkování je epidemie infekční nemoci, která je natolik smrtelná, že vyvede lidi z jejich netečnosti," pokračuje sociolog. Dodává, že hypotéza byla prověřena rychleji, než čekal.

Koronavirová pandemie posunula důležitost důvěry v očkování na bezprecedentní úroveň, deklaruje autor komentáře. Upozorňuje, že mnoho lidí, kteří kdysi chovali skepsi, nyní dychtí po očkování, jelikož vidí dopad nemoci na vlastní oči a uvědomují si, že očkování je jediná cesta z aktuálního "očistce".

U jiných lidí ovšem specifika vakcín proti covidu-19, především rychlost jejich vývoje a schválení, vyvolávají pocit, že vlády a farmakologický průmysl skrývají důkazy o nebezpečných vedlejších účincích, poukazuje expert. Deklaruje, že takové obavy - byť pochopitelné - nejsou oprávněné a všechny vakcíny, včetně diskutovaného preparátu AstraZeneca, prošly přísnými testy.

Kennedy vyzdvihuje, že země, které minulý týden pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca poté, co se objevily zprávy o tom, že možná působí krevní sraženiny, tak učinily preventivně. "Cítí potřebu ukázat, že jsou ochotné podniknout všechny nezbytné kroky, aby zajistily, že vakcíny jsou bezpečné. A v principu je správné být opatrný - především s ohledem na křehkou důvěru v očkování v Evropě," pokračuje sociolog.

Reakce však musí být úměrná riziku, podotýká odborník. Odkazuje na zjištění profesora z Cambridgeské univerzity Davida Spiegelhaltera, že údajná spojitost mezi vakcínou AstraZeneca a krevními sraženinami je zřejmě nulová, jelikož na 5 milionů očkovaných je hlášeno pouze 30 trombóz a embolií, což je méně, než odpovídá běžnému výskytu u straší populace.

Minulý čtvrtek ostatně Evropská léková agentura potvrdila, že vakcína AstraZeneca je bezpečná a účinná a že její přínos převažuje potenciální rizika, připomíná Kennedy. Obává se proto, že země, které očkování touto látkou pozastavily, aby uklidnily své obyvatelstvo, podcenily možné nezamýšlené důsledky tohoto kroku.

Více nakažených, tvrdší a delší lockdowny

 Skutečnost, že dávno vyvrácené Wakefieldovy teze o kombinované vakcíně a autismu i dnes silně rezonují, je důkazem, jak nebezpečné a dlouhodobé mohou být dezinformace o očkování, upozorňuje sociolog. Přiznává, že běžná veřejnost nemá schopnost zvážit riziko jako například zmíněný profesor Spiegelhalter - poslední výzkum koneckonců ukázal, že čím nižší jsou matematické dovednosti konkrétní osoby, tím je náchylnější k dezinformací ohledně koronaviru -, a proto je nutné, aby politici jasně a konsistentně informovali ohledně bezpečnosti a účinnosti vakcín.  

"Vládní rozhodnutí pozastavit vakcínu AstraZeneca naneštěstí zakalilo vody," pokračuje Kennedy. Obává se, že smíšené zprávy nevyhnutelně oslabí důvěru v látku, která má být tahounem očkovacího programu, jelikož je relativně levná a dobře se skladuje a převáží. Pravděpodobným výsledkem bude větší počet lidí, kteří tuto vakcínu odmítnou a budou čekat na jinou, údajně lepší, bojí se odborník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indikátor takové reakce bylo rozhodnutí německých a francouzských úřadů, které před pár týdny neschválily podávání preparátu AstraZeneca starým lidem, což vedlo k hromadění nevyužitých vakcín, které mohly zachránit mnoho životů, tvrdí sociolog. Dodává, že evropští zdravotníci na základě této epizody již otevřeně hovoří o potřebě "kolektivní nápravy" obrazu zmíněné vakcíny.  

Ze zdravotnické perspektivy je naprostou katastrofou, pokud miliony vzácných vakcín leží ve skladech, především za situace, kdy se soudí, že Evropa může mířit do třetí vlny nákaz, deklaruje Kennedy. Obává se, že se nakazí více lidí, bude více obětí a brzy se objeví další, přísnější a delší lockdowny. 

Situace bude mít nepochybně i politické důsledky, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že britskému premiérovi Borisi Johnosnovi roste navzdory jeho odpovědnosti za rok trvající chaos popularita, a to díky rychlému očkování v zemi. Naopak, v Německu vládnoucí křesťanští demokraté utrpěli v nedávných zemských volbách značné ztráty, zjevně díky palčivě pomalému postupu očkovacího programu, doplňuje akademik.

Evropské vlády si možná myslí, že postupují bezpečně, když pozastavili očkování vakcínou AstraZeneca, ale ve skutečnosti působí nevýslovné škody, kritizuje sociolog. Platí to podle něj nejen pro očkování proti covidu-19, ale i pro celkový přístup k očkování v nadcházejících desetiletích.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy