Navalnyj u soudů neuspěl: musí zůstat ve vězení a zaplatit pokutu

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes dvakrát neuspěl u moskevských soudů, když první zamítl jeho odvolání proti nepodmíněnému trestu vězení za zpronevěru a druhý mu o několik hodin později nepravomocně uložil vysokou pokutu za pomluvu válečného veterána.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Podle dopoledního verdiktu městského soudu má opozičník strávit v trestanecké kolonii zhruba 2,5 roku kvůli tomu, že porušil pravidla dřívějšího podmíněného trestu z roku 2014.

Porušení pravidel podmíněného trestu vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher souvisí s Navalného loňskou otravou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Po ní se politik léčil v Německu a nesplnil proto povinnost pravidelně se hlásit probačnímu úředníkovi.

Bezprostředně po návratu z Německa byl Navalnyj letos v lednu na moskevském letišti zatčen a tento měsíc ho soud poslal do vězení, když dřívější podmíněný trest změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud dnes změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení. "Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé," řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.

Politik využil své závěrečné řeči k tomu, aby povzbudil své příznivce. "Úkolem vlády je vás zastrašit a přesvědčit vás, že jste sami... Náš Voldemort ve svém paláci také chce, abych se cítil odříznutý," uvedl v narážce na prezidenta Vladimira Putina, kterého přirovnal k hlavní záporné postavě z literárních příběhů o Harrym Potterovi.

Kreml v reakci na verdikt uvedl, že budoucnost Navalného se ho netýká. "Vůbec nám do toho nic není," řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle dalšího dnešního verdiktu v jiném procesu má Navalnyj zaplatit pokutu 850.000 rublů (245.000 Kč) za pomluvu veterána druhé světové války. Proti rozsudku je možné se do deseti dnů odvolat.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle soudu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Proti věznění Navalného se letos na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11.000 lidí. Západ věznění Putinova odpůrce i tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama