Spolupracovnice Navalného dostala pokutu. Sdílela fotografii líbajícího se páru stejného pohlaví

Soud v ruském Krasnodaru uložil pokutu 50.000 rublů (14.500 Kč) spolupracovnici vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného kvůli údajné propagaci homosexuality. Anastasija Pančenková, koordinátorka regionální pobočky štábu Navalného, informačnímu serveru MBCH Media sdělila, že pokutu dostala za sdílení dvoufotografiíse dvěma líbajícími se páry stejného pohlaví na instagramu.

Anastasija Pančenková
doporučujeme

Fotografie umístila Pančenková 14. února na sociální síť u příležitosti akce na podporu Navalného. Únorový protest se inspiroval zčásti svátkem sv. Valentýna a jeho jednotícím heslem bylo "láska je silnější než strach". Po předchozích zkušenostech, kdy v lednu a v únoru proti ruským demonstrantům v ulicích tvrdě zasahovala policie, se konal především v internetovém prostoru.

Pančenková uvedla, že zasedání soudu bylo "vtipné". Její právní zástupce si totiž připravil mnoho fotografií líbajících se celebrit či politiků stejného pohlaví. Figuroval mezi nimi například snímek, na němž si dávají polibek vůdce Sovětského svazu Leonid Brežněv a východoněmecký státník Erich Honecker, nebo fotografie, na které prezident Vladimir Putin líbá na břicho malého chlapce.

Propagaci homosexuality mezi nezletilými osobami lze v Rusku podle zákona trestat od roku 2013. Evropský soud pro lidská práva ruský zákon označil za diskriminační.

Aktivistka zpravodajskému portálu Nastojaščeje vremja sdělila, že svoji vinu odmítá a že polibek na rty je ruská tradice, na niž lze narazit v sovětské kinematografii nebo klasické literatuře a kterou dokládá i slavná fotografie zachycující Brežněva s Honeckerem. Soud ale podle Pančenkové všechny argumenty obhajoby zamítl.

K soudu také byli přizváni svědci, aby vyvrátili tvrzení z policejního protokolu týkající se jedné ze dvou fotografií. Policie napsala, že jde o dva chlapce, ve skutečnosti ale snímek zachycoval dvě dívky. Podle Pančenkové se tak rozhodnutí soudu zakládá na nedůvěryhodném tvrzení. Výši pokuty však aktivistka označila za směšnou a řekla, že takové tresty či soudní řízení ji "nemohou zastavit".

Okolí Alexeje Navalného se v poslední době potýká se zvýšeným zájmem ze strany úřadů. Během protestů, které se po Navalného lednovém zatčení konaly na jeho podporu, se jeho mnozí spolupracovníci i členové rodiny ocitli ve vazbě či v domácím vězení nebo čelili domovním prohlídkám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 11:17 V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama