Spor mezi Ruskem a Ukrajinou bude soud řešit dál

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes rozhodl, že řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně podpory východoukrajinských separatistů a diskriminace menšin na Krymu spadá do jeho kompetence. Nevyhověl tak námitkám Moskvy a soudní spor, v němž se Kyjev domáhá odsouzení Ruska za údajnou podporu radikálů v Donbasu, bude dál pokračovat.

Krym, ilustrační foto
doporučujeme

Předsedající soudce Abdulqawi Yusuf při vynesení verdiktu zdůraznil, že rozhodnutí se týká pouze jurisdikce, tedy toho, zda soudu spor mezi Ukrajinou a Ruskem přísluší řešit. Podstatou sporu se nyní soud nezabýval.

Haagský soud je nejvyšší soudní instancí Spojených národů a Ukrajina se na něj jako žalující strana obrátila v roce 2017. Kyjev chce dosáhnout odsouzení Ruska za podporu, kterou údajně poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě. Stěžuje si rovněž na údajnou diskriminaci krymských Tatarů na poloostrově, který Rusko anektovalo. Tyto záležitosti jsou podle Ukrajiny porušením dohod OSN o financování terorismu a o rasové diskriminaci.

Ukrajina v počátcích sporu soud OSN žádala o předběžné opatření vůči Rusku. Soud ale žádosti nevyhověl a chtěl po Ukrajině předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování.

Moskva účast v konfliktu na východě Ukrajiny popírá. Ruské úřady také odmítají pronásledování krymských Tatarů, jejichž předáci zůstali loajální Kyjevu. V Haagu navíc ruští zástupci předložili námitku, že celá věc vůbec nespadá do kompetence Mezinárodního soudního dvora.

Tento hlavní soudní orgán OSN rozhoduje právní spory mezi státy a vypracovává právní posudky na žádost vrcholných orgánů světové organizace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusové protestují už 50 dní. Policie opět zatýkala

27.09.2020 16:44 Aktualizováno Desítky tisíc lidí se dnes sešly na demonstraci v centru Minsku, kde se stejně jako v dalších…

Rusko hlásí 7867 nově nakažených, nejvíce za den za tři měsíce

27.09.2020 10:55 V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní…

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali v ní protesty

27.09.2020 09:40 Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti…

Švýcaři budou dnes hlasovat o volném pohybu osob či otcovské dovolené

27.09.2020 08:21 Švýcaři dnes budou hlasovat v referendu o pěti celostátních a několika regionálních otázkách.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama