Spor mezi Ruskem a Ukrajinou bude soud řešit dál

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes rozhodl, že řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně podpory východoukrajinských separatistů a diskriminace menšin na Krymu spadá do jeho kompetence. Nevyhověl tak námitkám Moskvy a soudní spor, v němž se Kyjev domáhá odsouzení Ruska za údajnou podporu radikálů v Donbasu, bude dál pokračovat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Krym, ilustrační foto
doporučujeme

Předsedající soudce Abdulqawi Yusuf při vynesení verdiktu zdůraznil, že rozhodnutí se týká pouze jurisdikce, tedy toho, zda soudu spor mezi Ukrajinou a Ruskem přísluší řešit. Podstatou sporu se nyní soud nezabýval.

Haagský soud je nejvyšší soudní instancí Spojených národů a Ukrajina se na něj jako žalující strana obrátila v roce 2017. Kyjev chce dosáhnout odsouzení Ruska za podporu, kterou údajně poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě. Stěžuje si rovněž na údajnou diskriminaci krymských Tatarů na poloostrově, který Rusko anektovalo. Tyto záležitosti jsou podle Ukrajiny porušením dohod OSN o financování terorismu a o rasové diskriminaci.

Ukrajina v počátcích sporu soud OSN žádala o předběžné opatření vůči Rusku. Soud ale žádosti nevyhověl a chtěl po Ukrajině předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování.

Moskva účast v konfliktu na východě Ukrajiny popírá. Ruské úřady také odmítají pronásledování krymských Tatarů, jejichž předáci zůstali loajální Kyjevu. V Haagu navíc ruští zástupci předložili námitku, že celá věc vůbec nespadá do kompetence Mezinárodního soudního dvora.

Tento hlavní soudní orgán OSN rozhoduje právní spory mezi státy a vypracovává právní posudky na žádost vrcholných orgánů světové organizace.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člověk v tísni je nežádoucí, rozhodlo ministerstvo. Pracovat chce dál

12.11.2019 19:43 Aktualizováno Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že českou humanitární organizaci Člověk v tísni…

V Moldavsku padla vláda. Premiérka vynadala poslancům, zemi hrozí…

12.11.2019 15:48 Moldavská vláda prohrála dnešní hlasování v parlamentu o důvěře. Následně se podle tiskových…

Komu lze zabrat majetek? Ruský ústavní soud vydal drastické stanovisko

12.11.2019 14:10 Ruský ústavní soud povolil konfiskovat majetek nejen u příbuzných zkorumpovaných činitelů, ale také…

Putin a Zelenskyj tváří v tvář? Setkání se snaží zprostředkovat Nazarbajev

12.11.2019 13:38 Aktualizováno Bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev se snaží zprostředkovat rusko-ukrajinskou schůzku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama